Kościół pomaga młodym na ulicach

Projekt społeczny na rzecz bezdomnych oraz uzależnionych od narkotyków dzieci i młodzieży zainicjowała archidiecezja Rio de Janeiro. Współpracuje z nią lokalny komitet Światowego Dnia Młodzieży.

W tych dniach specjalnie dostosowany autobus do pracy społecznej z dziećmi i młodzieżą będącymi mieszkańcami ulic rozpoczął wędrówkę od południowej części miasta Rio de Janeiro, od dzielnicy Copacabana. Według zamierzeń autobus pozostanie w tej dzielnicy przez 30 dni. Jeżeli zajdzie potrzeba, pozostanie dłużej. Ekipa ukierunkowana na pracę z dziećmi bezdomnymi składa się z pięciu specjalistów. Celem ich dwuletniej pracy jest zapewnienie opieki 200 młodym uzależnionym od narkotyków, a będącym mieszkańcami ulic. Z czasem solidarny autobus przemieści się do innej dzielnicy.

Światowy Dzień Młodzieży ma pozostawić po sobie tę rozpoczętą pracę jako dziedzictwo społeczne. „Jeśli chodzi o uzależnionych, to jesteśmy w trakcie realizacji specjalnej akcji-sieci, mającej na celu włączenie coraz większej liczby zainteresowanych pomocą, aby projekt przyniósł zamierzone efekty. W solidarnym autobusie znajdują się ludzie oraz pomoce pedagogiczne. To tylko wstęp do dalszej pracy z dziećmi i młodzieżą, aby dopomóc im uwolnić się od uzależnienia chemicznego” – wyjaśnia Regina Leão, asystentka społeczna i jedna z organizatorek projektu archidiecezji Rio de Janeiro.

Zainaugurowana praca pedagogiczna z dziećmi ulicy cieszy się poparciem wielu instytucji społecznych, administracyjnych, charytatywnych i kościelnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg