Papież z wizytą u św. Piotra

Po południu Papież Franciszek odwiedził wykopaliska na terenie starożytnej watykańskiej nekropolii. Modlił się tam bezpośrednio przy grobie św. Piotra.

Jak wiadomo, dzisiejsza bazylika watykańska została wzniesiona w XVI wieku na miejscu poprzedniej, pochodzącej z czasów cesarza Konstantyna Wielkiego. Ta z kolei powstała na terenie zniwelowanego cmentarza rzymskiego, na którym pochowano św. Piotra. Centralnym punktem świątyni był właśnie grób Apostoła, nad którym obecnie wznosi się słynny baldachim zwany Konfesją św. Piotra.

Badania archeologiczne pod bazyliką rozpoczęto w latach 40. ub. wieku. Potwierdziły one zarówno trwający od czasów starożytnych kult Księcia Apostołów, jak i miejsce jego pochówku. Obecnie odpowiednio zabezpieczony teren wykopalisk pod bazyliką jest w ograniczonym stopniu dostępny dla zwiedzających. Papież był tam w towarzystwie archiprezbitera bazyliki św. Piotra, kard. Angelo Comastriego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.