Abp Kondrusiewicz spotkał się z Łukaszenką

Metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz spotkał się w poniedziałek z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenkę i podarował mu Ewangelię - poinformowały białoruskie portale.

Podczas spotkania w mińskiej archikatedrze Łukaszenka zwrócił uwagę na istotne znaczenie Kościoła rzymskokatolickiego na Białorusi.

"Obecny rok jest szczególny, niedawno został wybrany nowy zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego. To istotne, co się dziś odbywa w Kościele katolickim, wszak wszystkim dobrze wiadomo, że na Białorusi Kościół rzymskokatolicki ma istotne znaczenie i jego wpływ w naszym społeczeństwie jest ogromny" - oznajmił Łukaszenka.

Kondrusiewicz podarował prezydentowi Ewangelię wydaną po raz pierwszy w języku białoruskim, zaś od niego otrzymał wielkanocne jajko z misternie rzeźbionego drewna, na którym przedstawiono Golgotę, ukrzyżowanego Jezusa i Matkę Bożą.

Abp Kondrusiewicz szacuje, że na Białorusi żyje około 1,5 mln katolików.

Według danych przytoczonych w poniedziałek przez oficjalną agencję BiełTA, na Białorusi działają 483 parafie katolickie, w których pracuje 439 duchownych, społeczność katolicka dysponuje 467 kościołami, a 26 jest w budowie.

Agencja przypomina, że jedną z pięciu nagród Alaksandra Łukaszenki "O duchowe odrodzenie" za 2012 r. otrzymał dyrektor misji Caritasu w diecezji witebskiej Wital Kulpieksza.

BiełTA poinformowała także, że Kondrusiewicz zaakceptował inicjatywę przeprowadzenia w 2014 r. prawosławno-katolickiego forum w Mińsku.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
  • Glebokie
    01.04.2013 15:03
    Wypada dodać ze na Bialorusi nie ma prześladowań Katolikow, Kościoły katolickie w większości zostały zwrócone wiernym i odbudowane. Nie ma tez nagonki na Kościół ze strony prasy jak to ma miejsce w Polsce
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.