Hiszpania: Tamborada i romería

Procesja Chrystusa Zmartwychwstałego kończy Wielki Tydzień w hiszpańskiej Avili. Po niej rozpoczyna się wspólne świętowanie.

W wielu miejscowościach wychodzi dzisiaj rano na ulicę tzw. Procesja Spotkania. Według tradycji Jezus po zmartwychwstaniu najpierw ukazał się Matce, aby pocieszyć Ją w bólu i samotności. W Avili, począwszy od 1753 r., ma miejsce procesja Chrystusa Zmartwychwstałego. Z dwóch różnych punktów wyruszają w tym samym czasie dwie procesje: Jezusa i Matki Bożej. Przed katedrą i przy biciu dzwonów dochodzi do radosnego spotkania. Życie jest silniejsze niż śmierć. Po zakończeniu procesji rozpoczyna się wspólne świętowanie, tzw. romería, które trwa cały dzień.

W mieście Zamora po procesji hotelarze zapraszają na tradycyjną dos y pingada, czyli dwa jajka, szynkę i chleb. Natomiast w Madrycie czy w León wszyscy idą na churros, rodzaj obwarzanka, oraz gorącą czekoladę.

W Madrycie potężna tamborada, czyli ogłuszające bicie w bębny, obwieściła w niedzielę w południe koniec Wielkiego Tygodnia. Od jutra arcybractwa rozpoczną przygotowania do procesji w przyszłym roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama