Wizyta w Rzymie była bardzo owocna

„Moja wizyta w Rzymie była bardzo owocna. Otworzyliśmy nową kartę współpracy z Papieżem Franciszkiem – powiedział prawosławny patriarcha Konstantynopola. – Będzie to z korzyścią nie tylko dla naszych Kościołów, ale dla wszystkich ludzi”.

W czasie konferencji prasowej w Stambule Bartłomiej mówił dziennikarzom, że Ojciec Święty entuzjastycznie przyjął propozycję wspólnej podróży do Jerozolimy w 2014 r. Wspomniał także, iż Papież chciałby odwiedzić Turcję. „Prezydent powinien go zaprosić i jestem pewny, że to zrobi” – podkreślił patriarcha.

Również przeor wspólnoty w Taizé uczestniczył w audiencji Papieża Franciszka dla delegacji ekumenicznych. Br. Alois wziął też udział w ingresie zwierzchnika anglikanów, abp. Justina Welby’ego. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówił o znaczeniu tych wydarzeń dla niego samego i całej wspólnoty z Taizé. Nawiązał do słów Papieża:

„Gdy przemawiał do delegacji Kościołów, podkreślił bardzo jasno, że musimy iść drogą widzialnej jedności. Ucieszyłem się, że Papież mówi o chronieniu naszego świata. Nie robił różnic. Podkreślał, że Bóg jest stwórcą wszystkich istot ludzkich, a my musimy ciągle pogłębiać nasze zaangażowanie na rzecz tych, którzy są wykluczeni i ubodzy. Duch Święty jest żywy i ożywia Kościół. To było piękne widzieć, jak Papież Franciszek jest witany na Placu św. Piotra. Byłem tam razem z tysiącami innych ludzi. Witała go też bardzo licznie młodzież. Możemy mieć nadzieję, że zarówno nowy Papież, jak i arcybiskup Canterbury będą trafiali do młodych ludzi”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama