Kard. Ouellet ujawnił, że Franciszek podjął ten temat już w ubiegły piątek 15 marca, po spotkaniu z kardynałami. „Nawet ja byłem tym zaskoczony. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale zrobił bardzo stanowcze gesty” – dodał kanadyjski purpurat.
Papież Franciszek podjął już pierwsze działania mające na celu przeprowadzenie reform w funkcjonowaniu Kurii Rzymskiej. Ojciec Święty jest w pełni niezależny, nie miał żadnych powiązań z Watykanem – uważa kard. Marc Ouellet, prefekt jednej z najważniejszych watykańskich dykasterii, Kongregacji ds. Biskupów.
„Wiemy, że Kuria potrzebuje reformy, aby odzyskać moralną wiarygodność. Afera Vatileaks wyrządziła Kościołowi wielką szkodę. Wyciekły złe informacje, bardzo poufne, różnego rodzaju komentarze, którym niekoniecznie można zaprzeczyć. Myślę, że Papież będzie potrafił coś z tym zrobić” – powiedział kard. Ouellet w wywiadzie dla jednego z kanadyjskich tygodników.
Kanadyjski purpurat ujawnił, że Franciszek podjął ten temat już w ubiegły piątek 15 marca, po spotkaniu z kardynałami. „Nawet ja byłem tym zaskoczony. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale zrobił bardzo stanowcze gesty” – dodał kard. Ouellet. Sam przedstawia się jako osobisty przyjaciel kard. Bergoglio. Zaprzyjaźnili się w 2007 r. na spotkaniu episkopatów Ameryki Łacińskiej w Aparecidzie. „Później na znak przyjaźni odwiedził mnie on w Kanadzie, gdy byłem biskupem Quebeku, choć zazwyczaj nie przyjmował zaproszeń do podróży zagranicznych. Mogę powiedzieć, że mamy wspólną wizję” – powiedział kard. Marc Ouellet.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.