Abp Migliore sekretarzem stanu?

Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore jest poważnym kandydatem na nowego watykańskiego sekretarza stanu – twierdzi emerytowany watykanista „La Stampy”, Marco Tosatti.

Na łamach portalu vaticaninsider przypuszcza on, że wkrótce po Wielkanocy poznamy nazwisko następcy kard. Tarcisio Bertone, który w grudniu ukończy 79 lat i całkiem zrozumiała byłaby zmiana na tym kluczowym stanowisku w Kurii Rzymskiej. Tosatti przypomina, że papież Franciszek zatwierdził na swych urzędach jedynie prowizorycznie wszystkich szefów dykasterii. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że zgodnie z dotychczasową praktyką papież-obcokrajowiec dobierał sobie jako sekretarza stanu Włocha. Wśród potencjalnych kandydatów na to stanowisko wymienia on między innymi obecnego nuncjusza apostolskiego w Wenezueli, abp Piero Parolina oraz przedstawiciela Ojca Świętego w Warszawie, abp. Celestino Migliore. Jednocześnie przypomina, że przed przybyciem do stolicy Polski papieski dyplomata reprezentował Stolicę Apostolską w centrali ONZ w Nowym Jorku.


Abp Celestino Migliore urodził się 1 lipca 1952 r. w Cuneo w Piemoncie, na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął w Cuneo 25 czerwca 1977 r. i należy do prezbiterium tej diecezji. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. W 1980 r. po ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.

W latach 1980-84 był attaché i drugim sekretarzem Delegatury Apostolskiej w Angoli, następnie pracował w nuncjaturze w USA, w 1988 – w Egipcie, a w latach 1989-1992 w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. 14 kwietnia 1992 r. został specjalnym wysłannikiem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu.

21 grudnia 1995 r. Jan Paweł II mianował go podsekretarzem do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami. W tym charakterze ks. prał. Migilore zajmował się m. in. promowaniem relacji z państwami nie utrzymującymi stosunków dyplomatycznych z Watykanem. Był odpowiedzialny za utrzymywanie kontaktów z krajami azjatyckimi, które nie miały jeszcze stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Przewodniczył delegacjom Stolicy Apostolskiej na rozmowy z władzami Chin, Wietnamu, Korei Północnej, a także uczestniczył w szeregu konferencji organizowanych przez ONZ. Był też wykładowcą dyplomacji kościelnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

W dniach 9-20 lipca 2001 w Nowym Jorku, abp Migliore przewodniczył delegacji Stolicy Apostolskiej na konferencję Narodów Zjednoczonych w sprawie nielegalnego handlu ręczną i lekka bronią palną we wszystkich jego aspektach. Reprezentował również Stolicę Apostolską w różnych europejskich stolicach podczas licznych konferencji związanych ze Światową Organizacją Handlu, Europejską Komisją Ekonomiczną, Unią Europejską i Bliskim Wschodem.

30 października 2002 r. Jan Paweł II mianował ks. prałata Migliore Nuncjuszem Apostolskim, Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i jednocześnie wyniósł do godności arcybiskupa. Sakrę przyjął z rąk Ojca Świętego, 6 stycznia 2003 r. Abp Migliore był czwartym Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. Przed nim funkcję tę pełnili: prał. Giovanetti, kard. Cheli i kard. Martino.

Abp Migliore organizował m. in. wizytę Benedykta XVI w ONZ 18 kwietnia 2008 r.

30 czerwca 2010 roku został ustanowiony przez papieża Benedykta XVI nuncjuszem apostolskim w Polsce. Oprócz włoskiego zna francuski, angielski, hiszpański, portugalski i polski.

Marco Tosatti uważa, że wśród kandydatów na nowego watykańskiego sekretarza stanu są także obecny nuncjusz apostolski w Paryżu, abp Luigi Ventura, czy sekretarz Kongregcji ds. Biskupów  i Kolegium Kardynalskiego, abp Lorenzo Baldisseri.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama