„Jestem bardzo zaskoczony, ale zarazem ogromnie zadowolony” – w ten sposób kard. Walter Kasper skomentował niespodziewane nawiązanie przez Papieża na Anioł Pański do jego książki o Bożym Miłosierdziu.
Franciszek czytał jej hiszpańskie tłumaczenie. „Przypomina w niej starą, może nieco zapomnianą prawdę, że miłosierdzie pojawia się już w Starym Testamencie, ale przede wszystkim stanowi centrum Ewangelii Jezusa Chrystusa” – podkreśla watykański hierarcha, który 5 marca skończył 80 lat. Było to już w czasie trwania sede vacante, nie stracił zatem prawa do uczestnictwa w konklawe. Kierując Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan, niemiecki purpurat przez lata odpowiadał za dialog ekumeniczny.
Wybór kard. Bergoglio nazywa „dopływem świeżego, czystego powietrza do przeżywającego pewne znużenie Kościoła”. Papież Franciszek myśli o Kościele pokornym, czyli także szanującym przekonania innych. Według kard. Kaspera widać to było w czasie milczącego błogosławieństwa udzielonego dziennikarzom. „Oznacza to, że nie chce on nikogo do niczego zmuszać. Nie jest to jednak rezygnacja z misji. Przeciwnie, jest to prowadzona w dialogu działalność misyjna” – podkreśla były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przypominając, że dialog jest właśnie jednym z warunków misji.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.