Wybór kard. Jorge Mario Bergoglio otwiera przed Kościołem etap pełen nadziei - napisał w opublikowanym 14 marca oświadczeniu generał zakonu jezuitów, ks. Adolfo Nicolás. W imieniu Towarzystwa Jezusowego podziękował Bogu za wybór nowego papieża, którym po raz pierwszy w historii został jezuita.
Poniżej pełny tekst oświadczenia w tłumaczeniu na język polski:
Oświadczenie Przełożonego Generalnego Towarzystwa Jezusowego
W imieniu Towarzystwa Jezusowego dziękuję Bogu za wybór nowego Papieża, kardynała Jorge Mario Bergolio SJ, który otwiera dla Kościoła etap pełen nadziei.
My wszyscy, jezuici, towarzyszymy modlitwą naszemu współbratu i dziękujemy mu za jego hojność w przyjęciu odpowiedzialności za kierowanie kościołem w tej ważnej chwili. Imię „Franciszek”, którym będzie nazywany od tego momentu, przywołuje jego ewangelicznego ducha bliskości z biednymi, jego utożsamianie się z ludźmi prostymi i jego zaangażowanie dla odnowy Kościoła. Od pierwszej chwili, kiedy pojawił się przed ludem Bożym, dał w widzialny sposób świadectwo swej prostoty, pokory, doświadczenia duszpasterskiego i duchowej głębi.
Właściwy charakter naszego Towarzystwa stanowi to, że jest ono jednocześnie instytutem zakonnym, apostolskim i kapłańskim, związanym z Biskupem Rzymskim całkiem szczególnym węzłem miłości i służby’ (NU 2, n. 2). Podzielamy radość całego Kościoła i pragniemy odnowić naszą gotowość, aby być posłanymi do winnicy Pana, zgodnie z duchem naszego specjalnego ślubu posłuszeństwa, który jednoczy nas z Ojcem Świętym w sposób szczególny (KG 35, D. 1, 17).
o. Adolfo Nicolás S.J.
Przełożony generalny
Rzym, 14 marca 2013 r.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.