Szef MAC zapowiedział, że na poniedziałkowym wieczornym spotkaniu z przedstawicielami Kościoła Prawosławnego w sprawie odpisów podatkowych będzie przekonywał do przyjęcia tego rozwiązania. Według Michała Boniego wśród wspólnoty tego Kościoła na pewno będą chętni, aby robić odpis.
5 marca rząd zaakceptował możliwość przekazania przez podatnika na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego odpisu podatkowego w wysokości 0,5 proc. Tego samego dnia propozycję zaakceptował Episkopat Polski. Odpis miałby zastąpić finansowany z budżetu państwa Fundusz Kościelny. Część mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych ma w tej sprawie wątpliwości.
"Będziemy przekonywali przedstawicieli Kościoła Prawosławnego, że to rozwiązanie jest coraz powszechniejsze w wielu krajach i jest o wiele bardziej nowoczesne" - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na poniedziałkowej konferencji prasowej.
Jak przekonywał, wśród wspólnoty osób prawosławnych na pewno znajdą się osoby, które ten odpis będą robić. "Z analiz wynika, że gdyby to było ok. 50 tys. osób, to by pokryło dzisiejsze potrzeby finansowania składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych osób duchownych Kościoła Prawosławnego" - zaznaczył.
Według Boniego kolejnym z argumentów jest trzyletni okres przejściowy. "Będzie polegał na tym, że jeżeli odpisy z podatków obywateli byłyby mniejsze niż dzisiejsze wpływy z Funduszu Kościelnego na opłacanie składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych duchownych tych Kościołów, to będzie to w latach 2014, 2015 i 2016 wyrównane" - wyjaśnił minister.
Dodał, że "będzie również zobowiązanie ustawowe do dokonania w pierwszej połowie 2016 r. przeglądu, który pozwoli ocenić jak wygląda funkcjonowanie Kościołów, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie dla wszystkich sprawiedliwe".
Możliwość półprocentowego odpisu na Kościoły i związki wyznaniowe to owoc kompromisu zawartego 21 lutego przez zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny. Początkowo rząd proponował, by dobrowolny odpis wynosił 0,3 procent, nie zgodził się na to Episkopat.
Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu jednego procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w ogóle nie jest zainteresowany odpisem podatkowym. Oczekuje natomiast zapisanej w ustawie rekompensaty za likwidację Funduszu. Takie stanowisko Kościół prawosławny przedstawił premierowi i Sejmowi.
Abp Welby postrzega jedność jako jedno z największych duchowych wyzwań chrześcijaństwa.
Pomniejszają nas i uniemożliwiają rozwój człowieka - uważa Franciszek.