Jak zachęcić do budowania „wspólnego świata przez wspólne działanie”? Debatują nad tym przedstawiciele różnych religii i wyznań na szczycie międzyreligijnym w Dżakarcie.
W zorganizowanej w stolicy Indonezji konferencji bierze udział ponad stu zwierzchników duchowych, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, z 16 krajów Azji. Jest to już czwarta tego typu konferencja poświęcona religijnym i politycznym wyzwaniom w tym rejonie świata, przed którymi stoją tamtejsze Kościoły i religie.
„Źródłem niesprawiedliwości, nieporozumień i nieładu w regionie jest przede wszystkim brak miłości między różnymi wspólnotami wyznaniowymi – powiedział abp Fernando R. Capalla. – Ze strony Konferencji Biskupów Azji wierzymy, że ta sytuacja może się zmienić, jeśli będziemy podążać za nauczaniem Pisma Świętego i Koranu, czyli gdy będziemy kochać Boga i kochać bliźniego. Sprawiedliwość jest bowiem wyrazem miłości Boga i miłości bliźniego” – wskazał filipiński hierarcha.
W programie czterodniowych obrad, poza sesjami plenarnymi, są także liczne panele dyskusyjne oraz wizyty w kilku indonezyjskich organizacjach, m.in. ośrodku dla imigrantów. Konferencja zakończy się 1 marca.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.