Konklawe będzie szybciej

Benedykt XVI postanowił, że kardynałowie mogą wcześniej rozpocząć wybór papieża

Kolegium Kardynalskie ma prawo przyspieszyć początek konklawe, jeśli stwierdzono obecność wszystkich kardynałów-elektorów. Postanowił o tym Benedykt XVI na mocy ogłoszonego dziś Listu Apostolskiego w formie motu proprio „De nonnullis mutationibus in normis ad electionem Romani Pontificis attinentibus” (O niektórych modyfikacjach norm dotyczących wyboru Biskupa Rzymu).

Wspomniana zmiana dotyczy n. 37 Konstytucji Apostolskiej "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II z 1996 r. Zmodyfikowany numer 37 tego dokumentu brzmi: „Ustalam ponadto, że - od chwili, gdy Stolica Apostolska jest zgodnie z prawem wakująca - obecni Kardynałowie elektorzy powinni poczekać piętnaście pełnych dni na nieobecnych Kardynałów; pozostawiam jednak Kolegium Kardynałów prawo przyspieszenia konklawe, jeśli stwierdzi obecność wszystkich kardynałów-elektorów, a także prawo odłożenia, jeśli są poważne motywy, początku wyboru na kilka dalszych dni. Ale po upływie maksymalnie dwudziestu dni od rozpoczęcia wakatu Stolicy Apostolskiej wszyscy obecni Kardynałowie elektorzy są zobowiązani przystąpić do wyboru. Dokument uściśla między innymi, że za złamanie tajemnicy wyboru papieża na mocy samego prawa grozi kara ekskomuniki.

Wskazuje ponadto, że żaden z kardynałów-elektorów, poza wypadkami przewidzianymi w numerze 40 i 75 Konstytucji Apostolskiej Universi Dominici Gregis nie może zostać wyłączony z wyboru – nie może z jakiegokolwiek powodu utracić głosu czynnego czy biernego.

Motu proprio przyomina ponadto, że wybór papieża zawsze musi być dokonany przynajmniej większością co najmniej dwóch trzecich głosów. Natomiast we Mszy św. „Pro eligendo Papa” mogą uczestniczyć wszyscy kardynałowie, także nie uczestniczący w konklawe, zaś przewodniczyć jej ma dziekan Kolegium Kardynalskiego. Określa dokładnie, liczbę ceremoniarzy, wymienia osoby wspomagające i wyjaśnia pewne zagadnienia techniczne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Bonifacy
  25.02.2013 15:28
  Nie tak prędko, nie tak prędko.

  "pozostawiam jednak Kolegium Kardynałów prawo przyspieszenia konklawe, jeśli stwierdzi obecność wszystkich kardynałów-elektorów

  A już kardynał z Indonezji zapowiedział, że nie przyjedzie, bo jest chory. No więc nie będą mogli stwierdzić obecności "wszystkich" kardynałów elektorów i trzeba będzie czekać 20 dni jak nic.
 • KRM
  25.02.2013 15:51
  W numerze 75 Konstytucji Universi Dominici... nic nie napisano o ograniczeniu jakiemuś kardynałowi prawa do udziału w konklawe.
  Przepis ten stanowi, że kardynałowie mają prawo (w okolicznościach opisanych w numerze 74) zdecydować, iż wyboru dokonywać się będzie spośród jedynie dwóch kandydatów, którzy w poprzednim głosowaniu uzyskali największą liczbę głosów (tymi kandydatami wcale nie muszą być kardynałowie). Nadal jednak czynne prawo wyborcze mają wszyscy kardynałowie dopuszczeni do udziału w konklawe.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.