Do Mojżesza, wstawiającego się na szczycie góry za Izraelitami walczącymi z Amalekitami porównał Benedykta XVI kard. Gianfranco Ravasi.
Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury wygłosił dziś wieczorem w kaplicy Redemptoris Mater Pałacu Apostolskiego pierwszą z siedemnastu konferencji rekolekcji watykańskich. Nawiązując do psalmów rekolekcjonista pragnie mówić na temat: „Ars orandi, ars credendi – oblicze Boga i człowieka w modlitwie Psalmami”.
Rekolekcje rozpoczęły się od wystawienia Najświętszego Sakramentu, a następnie odmówiono drugie nieszpory I niedzieli Wielkiego Postu. Kard. Ravasi w swej pierwszej konferencji zaproponował biblijny obraz ukazujący przyszłą obecność Benedykta XVI w Kościele. Zaznaczył, że będzie to obecność kontemplacyjna, podobna do Mojżesza, który kiedy lud walczył w Amalekitami, wyszedł wraz z Aaronem i Churem na szczyt góry, wstawiając się za walczącymi w dolinie Izraelitami.
„Obraz ten przedstawia zasadniczą funkcję – Waszej Świątobliwości wobec Kościoła – to znaczy wstawiennictwo. My pozostaniemy w „dolinie”, gdzie są Amalekici, gdzie kurz, lęki, przerażenie, zmory, ale także nadzieja, tam gdzie byłeś z nami przez minione osiem lat. Odtąd jednak będziemy wiedzieli, że na górze wstawiasz się za nami” - powiedział kard. Ravasi.
Watykańskie rekolekcje trwać będą do soboty 23 lutego rano. W tym czasie nie będzie żadnych papieskich audiencji.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.