Rodzina podstawą wspólnoty wiejskiej

Dzialalnosc Miedzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa dowodzi, ze wspólpraca jest tym skuteczniejsza, im bardziej jest oparta na podstawowych zasadach etycznych ludzkiego wspólistnienia.

Zwraca na to uwage Benedykt XVI w przeslaniu na 36. posiedzenie Rady Zarzadzajacej tej pomocowej instytucji. Rozpoczelo sie ono dzisiaj w Rzymie.

Papiez podkresla, ze metoda przyjeta przez IFAD, oparta na udzielaniu pozyczek na warunkach preferencyjnych i darowizn na walke z glodem, stanowi element postulowanej przez Kosciól obecnosci w gospodarce „zasady darmowosci i kultury daru”. Warte uznania sa takze wysilki Funduszu na rzecz tworzenia miejsc pracy na wsi. Wazne jest to szczególnie w Afryce, gdzie projekty kredytowe wspieraja drobnych producentów rolnych i kultury tubylcze oraz sprzyjaja zachowaniu bioróznorodnosci.

Ojciec Swiety przypomnial, ze Kosciól zawsze wskazywal na szczególne znaczenie pracy na roli, domagajac sie docenienia jej takze w polityce i ekonomii. Na podkreslenie, zdaniem Papieza, zasluguje ogloszenie przez ONZ Miedzynarodowego Roku Rolnictwa Rodzinnego (2014), gdyz to wlasnie rodzina jest podstawa wszelkiego porzadku spolecznego, pierwotniejsza niz prawo panstwowe czy miedzynarodowe. Dlatego nalezy wspierac wartosci moralne bedace ostoja relacji rodzinnych i spolecznych. „Lekcewazenie czy zaniedbanie tej rzeczywistosci oznacza podkopywanie fundamentów nie tylko rodziny, ale calej wspólnoty wiejskiej, z nietrudnymi do przewidzenia negatywnymi konsekwencjami” – czytamy w przeslaniu.

Benedykt XVI wskazuje ponadto na potrzebe ksztalcenia zawodowego rolników, wspierania spóldzielczosci, propagowania wydajniejszych technik produkcji oraz bardziej racjonalnej gospodarki gruntami. Zyczy Miedzynarodowemu Funduszowi Rozwoju Rolnictwa skutecznego realizowania swych celów z pozytkiem dla terenów wiejskich, jak tez dla wspólpracy panstw i rzadów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg