Kuba zgadza się na kościół

Na Kubie powstanie kościół upamiętniający wizytę Benedykta XVI w tym kraju.

Jest to bez wątpienia wydarzenie, ponieważ komunistyczne władze już bardzo niechętnie oddają zagrabione przez siebie świątynie, a otrzymanie pozwolenia na wybudowanie nowego miejsca kultu graniczy z cudem. W nowym kościele znajdzie się ołtarz, przy którym Benedykt XVI sprawował liturgię w czasie swej wizyty w Santiago de Cuba. Świątynia zostanie wybudowana w dzielnicy José Martí.

Jednocześnie poinformowano, że władze Kuby zdecydowały się zwrócić Kościołowi dwie świątynie, w których jest obecnie szkoła i akademia nauk, oraz budynek parafialny zamieniony na piekarnię. Niepowodzeniem zakończyły się jednak trwające od wielu lat starania o restytucję kościoła parafialnego w El Cobre. W jego zabytkowych pomieszczeniach z XVII w. mieszczą się obecnie biura ministerstwa handlu.

Kilka tygodni temu kubańskie władze postanowiły zwrócić dawne kolegium katolickie, kaplicę oraz grunty, na których mają powstać dwa kościoły. Majątek ten, znajdujący się w diecezji Bayamo-Manzanillo, został zagrabiony przez państwo w 1961 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama