Papieskie intencje modlitewne na luty

Ogólna: "aby rodziny migrantów, zwłaszcza matki, były wspierane i otaczane opieką w trudnościach". Misyjna: "aby ludność obszarów objętych wojnami i konfliktami mogła zacząć budować pokojową przyszłość".

Jak co miesiąc, Ojciec Święty poleca modlitwom wiernych dwie intencje: ogólną i misyjną.

Pierwsza z nich to: „Aby rodziny migrantów, zwłaszcza matki, były wspierane i otaczane opieką w trudnościach. Papież często daje wyraz swej trosce o los ludzi zmuszonych żyć z dala od rodzinnego kraju. Każdego roku powraca do tej sprawy przy okazji Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców. Przed sześciu laty, 14 stycznia 2007 r., jego tematem były właśnie rodziny. W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Benedykt XVI zwrócił uwagę, że ich bolesną sytuację przeżyła już Święta Rodzina z Nazaretu, która musiała uchodzić przed prześladowaniem do Egiptu.

„Ważne jest, by migrantom i ich rodzinom zapewnić pieczę przez specjalną ochronę ustawodawczą, prawną i administracyjną, a także sieć usług i ośrodków pomocy oraz struktur opieki społecznej i duszpasterskiej. Pragnąłbym, aby w niedługim czasie udało się uregulować przepływ migrantów i ogólnie ruchy migracyjne ludności, z korzyścią dla całej rodziny ludzkiej, poczynając od podjęcia konkretnych środków sprzyjających legalnej migracji i łączeniu rodzin, przy czym szczególną opieką otoczone zostaną kobiety i dzieci. Albowiem również w rozległej dziedzinie migracji międzynarodowej w centrum uwagi powinien być zawsze człowiek. Jedynie poszanowanie godności ludzkiej wszystkich migrantów z jednej strony, a z drugiej uznanie przez nich samych wartości społeczeństwa, które ich gości, umożliwiają prawidłową integrację rodzin w systemach społecznych, ekonomicznych i politycznych krajów przyjmujących emigrantów”.

Ojciec Święty wskazał, że rodzina migrująca stanowi bogactwo, o ile jest szanowana i nie rozdziela się jej, ale może być zjednoczona i pełnić swą misję „kolebki życia oraz środowiska, które jako pierwsze przyjmuje i wychowuje osobę”. Pozdrawiając Polaków, Papież nawiązał do przypadającej wtedy Ewangelii i przytoczonej w niej zachęty Maryi, by działać zgodnie z nauczaniem Chrystusa:

„Dzisiaj modlimy się za emigrantów i uchodźców. We Mszy św. wspominamy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej i polecenie Matki Bożej: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie» (J 2, 5). Niech Jej słowa będą zachętą dla rodzin emigrantów, uchodźców i dla nas wszystkich, zwłaszcza w trudnych chwilach życia, gdy szukamy prawdy i Bożej pomocy”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.