Kontynuując negocjacje, prowadzone w ostatnich latach przez Stolicę Apostolską z Organizacją Wyzwolenia Palestyny, delegacje obu stron odbyły oficjalne spotkanie.
Miało ono miejsce wczoraj w palestyńskim ministerstwie spraw zagranicznych w Ramallah.
Spotkaniu przewodniczyli palestyński minister spraw zagranicznych Riad Al-Malki i ks. Ettore Balestrero, watykański podsekretarz ds. relacji z państwami. „Obie strony wymieniły opinie na temat projektu przygotowywanego porozumienia, zwłaszcza jego preambuły i pierwszego rozdziału. Rozmowy odbyły się w szczerej i serdecznej atmosferze, będącej wyrazem dobrych relacji między Stolicą Apostolską a państwem palestyńskim – czytamy w komunikacie. – Delegacje wyraziły pragnienie przyśpieszenia negocjacji i ich rychłego sfinalizowania”. Ustalono, że prace nad porozumieniem będą kontynuowane na spotkaniu wspólnej grupy roboczej. Okazano też wdzięczność Stolicy Apostolskiej za wkład finansowy wysokości 100 tys. euro z przeznaczeniem na naprawę dachu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
Dodajmy, że dzień wcześniej, 30 stycznia, delegacja Stolicy Apostolskiej, mająca w znacznej części taki sam skład i również kierowana przez prał. Balestrero z Sekretariatu Stanu, odbyła kolejną rundę rozmów watykańsko-izraelskich. Na spotkaniu w ministerstwie spraw zagranicznych w Jerozolimie był też ambasador Izraela przy Watykanie. Po zakończeniu Zion Evrony powiedział agencji Asia News, że zrobiono duże postępy, choć nie wszystkie kwestie zostały rozwiązane. Po obu stronach jest wola ich rozstrzygnięcia i będzie to przedmiotem następnej rundy negocjacji, planowanej w czerwcu.
Zdaniem izraelskiego ambasadora nie można jednak jeszcze mówić o dokładnym terminie sfinalizowania porozumienia. Negocjacje dotyczą kwestii ekonomicznych i podatkowych Kościoła katolickiego w państwie Izrael. Chodzi także o zwrot łacińskiemu patriarchatowi Jerozolimy i franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej pewnych własności oraz o reguły ochrony obiektów kościelnych, zwłaszcza miejsc świętych.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.