Benedykt XVI modli się za ofiary tragicznego pożaru w dyskotece w Santa Maria oraz za ich bliskich.
Zapewnia o tym watykański sekretarz stanu w telegramie wystosowanym do arcybiskupa tego brazylijskiego miasta. Papież łączy się też w bólu z pogrążonymi w żałobie rodzinami i prosi Boga o ulgę dla rannych.
W niedzielnym pożarze nocnego klubu w stanie Rio Grande do Sul zginęło 231 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ofiary to ludzie młodzi w wieku od 16 do 25 lat. Tragedia odbiła się szerokim echem nie tylko w Brazylii, ale i na świecie. Wśród tych, którzy zginęli, było ponad 100 studentów Uniwersytetu Federalnego w Santa Maria (UFSM). Kraj jest w szoku. Prezydent Dilma Russef przerwała oficjalną wizytę w Chile i udała się na miejsce tragedii. Przewodniczący episkopatu kard. Raymundo Damascendo Assis oraz w wieloma hierarchami Kościoła w Brazylii wyraził bliskość rodzinom opłakującym swoich bliskich.
Kard. Raymundo Damasceno Assis wyraził solidarność względem rodzin, które straciły swoje dzieci w niedzielnej tragedii. Przewodniczący episkopatu wyraża swoją łączność z miejscowym pasterzem abp. Hélio Adelarem Rupertem, który również skierował do pogrążonych w żałobie słowa chrześcijańskiej nadziei i otuchy. „Jako Kościół w Santa Maria ubolewamy z powodu tego wypadku i wyrażamy naszą solidarność rodzinom i całej społeczności. Nie traćmy nadziei: spójrzmy na Jezusa Chrystusa, źródło życia i naszego Zbawiciela. Modlimy się za zmarłych, rodziny i całe społeczeństwo dotknięte tą tragedią” – napisał w swoim przesłaniu abp Rupert.
Również kard. Odilo Scherer skierował przesłanie ze słowami współczucia. Arcybiskup São Paulo poleca wszystkim kapłanom archidiecezji odprawienie Mszy św. za ofiary tragedii. „Smutek się pogłębia wobec stwierdzenia, że tragedia była konsekwencją wielu błędów i zaniedbań, których z pewnością można było uniknąć, gdyby były przestrzegane wymogi bezpieczeństwa” – skonstatował kard. Scherer.
W niedzielne popołudnie tysiące młodzieży w Rio de Janeiro uczestniczyło w spotkaniu modlitewnym związanym z nadchodzącym Światowym Dniem Młodzieży. Młodzi zmienili charakter spotkania i wyrazili solidarność z wszystkimi ofiarami tragedii, modląc się za swoich rówieśników, jak również ich rodziny pogrążone w żałobie. Abp Orani João Temesta napisał do abp. Ruperta z Santa Maria: „Pragnę uścisnąć każdego ojca i każdą matkę i powiedzieć, że ból, jaki jest ich udziałem, jest bólem, który rzeczywiście trudno opanować. Dlatego podkreślam, jako wasz brat, że nasza archidiecezja Rio de Janeiro łączy się z cierpiącymi. Cierpimy razem z wami. W Chrystusie mamy nadzieję na życie, które nie kończy się z chwilą śmierci” – napisał abp Tempesta.
Przedstawiciele krajowego duszpasterstwa młodzieży, wyrażając solidarność z cierpiącymi, skierowali apel do społeczeństwa brazylijskiego, aby bardziej troszczyło się o młodych, promując akcje na rzecz ochrony życia, a także, by decyzje polityczne miały na względzie prawa młodzieży. „Pamięć o tych młodych, którzy utracili życie, jak również o rannych niech nas jeszcze bardziej angażuje w troskę o życie młodych, szczególnie tych, którzy cierpią z powodu społecznego wykluczenia. W zmartwychwstaniu Chrystusa mamy pewność, że śmierć nie ma ostatniego słowa. Dlatego, mimo bólu i smutku, trwajmy złączeni w zatroskaniu o życie młodzieży” – czytamy w przesłaniu krajowego duszpasterstwa młodzieży.
Dzisiaj w godzinach porannych w hali sportowej, gdzie przez całą noc odbywało się czuwanie przy ciałach młodych, abp Hélio Adelar Rupert przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu za tych, co stracili życie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.