Poznań: Odnaleziono obraz skradziony z fary

Policja zatrzymała złodzieja, który wczoraj ukradł z poznańskiej fary XVIII-wieczny portret bp. Józefa Pawłowskiego. Odnaleziono również sam obraz.

Jak poinformował Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji, policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu odnaleźli skradziony w ciągu dnia obraz na podwórzu jednej z kamienic przy pl. Kolegiackim. Zatrzymali również 32-letniego mężczyznę, notowanego wcześniej za przestępstwa kryminalne, który dokonał kradzieży.

W ujęciu sprawcy pomogły funkcjonariuszom informacje uzyskane od mieszkańców, którzy wczoraj widzieli mężczyznę przechodzącego przez pl. Kolegiacki z pakunkiem odpowiadającym rozmiarom poszukiwanego obrazu. Skradziony portret był bowiem dość znacznej wielkości – 80 na 65 cm, oprawiony w drewnianą ramę o wymiarach 200 na 90 cm.

Odzyskany obraz został namalowany w trzeciej ćwierci XVIII w. techniką olejną na płótnie i przedstawiał portret bp. Józefa Pawłowskiego z Wierzbna, sufragana poznańskiego w latach 1748-1759. Od 1753 r. bp Pawłowski był również prepozytem nieistniejącej już dzisiaj kolegiaty św. Marii Magdaleny w Poznaniu, w której został pochowany po śmierci w 1759 r. Ze spalonej w 1780 r. kolegiaty ocalał jego nagrobek znajdujący się w kościele pojezuickim, który przejął wówczas funkcję poznańskiej fary.

Pojezuicki kościół farny w Poznaniu, nazywany perłą polskiego baroku, został wzniesiony w latach 1651-1705 przez wybitnych architektów, budowniczych i artystów tamtych czasów: Thomasa Poncino de Goricia z Lugano, Bartłomieja Wąsowskiego, Jana Catenazziego, Karola Dankwarta i Pompeo Ferrariego. Świątynia powstała w stylu włoskiego baroku, na wzór rzymskich kościołów Il Gesù i Sant’Ignazio. Konsekrował ją bp Hieronim Wierzbowski 27 września 1705 r.

Fara Poznańska od wieków stanowiła centrum życia religijnego miasta. Dziś jest ona sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, kościołem bractw i cechów rzemieślniczych oraz stałego dyżuru w konfesjonale. 28 czerwca 2010 r. kościół ten został podniesiony przez Benedykta XVI do godności bazyliki mniejszej. Natomiast w czerwcu 2012 r. minęła 75. rocznica ustanowienia tu przez kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski, pierwszej w Poznaniu kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KRADZIEŻ

Reklama

Reklama