Jeden z pięciu

65-letni arcybiskup Nurhan Manugian został wybrany na nowego ormiańskiego apostolskiego patriarchę Jerozolimy, jednego z pięciu strażników świętych miejsc - poinformowała w czwartek społeczność ormiańska Świętego Miasta.

Nurhan Manugian zajmie miejsce zmarłego 12 października w wieku 93 lat Torkoma II Manugiana.

Nowy patriarcha będzie kierował tradycyjnie ormiańskimi wspólnotami Izraela, terytoriów palestyńskich i Jordanii w związku z czym jego wybór będzie jeszcze wymagał zatwierdzenia przez Izrael i Jordanię.

Nowy zwierzchnik Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Ziemi Świętej urodził się w Aleppo, w Syrii, studiował w Genewie, pracował w Jerozolimie i USA, a w 1999 r powrócił do Jerozolimy, gdzie został postawiony przez ormiańskie bractwo monastyczne na czele ormiańskiej kustodii miejsc świętych.

Apostolski Kościół Ormiański, należący do grupy Kościołów wschodnich, strzeże miejsc świętych wspólnie z innymi Kościołami chrześcijańskimi. Patriarcha Jerozolimy stoi na czele jednego z istniejących obecnie czterech patriarchatów tego Kościoła.

Liczba chrześcijan w Ziemi Świętej w ostatnich dziesięcioleciach szybko się zmniejsza. W 1948 r. w Jerozolimie mieszkało 16 000 Ormian, których liczna obecność w tym mieście sięga V wieku. Dziś pozostało w Jerozolimie 2 000 Ormian.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama