Białoruś: ekumeniczne modlitwy o jedność chrześcijan

Ekumeniczne nabożeństwo w ramach Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan odbyło się w mińskiej archikatedrze pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. Uczestniczył w nim metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Już po raz szósty z inicjatywy Kościoła katolickiego zebrali się w Mińsku przedstawiciele Cerkwi prawosławnej, baptyści, ewangelicy, protestanci oraz reprezentant społeczności żydowskiej. Do wypełniających archikatedrę po brzegi wiernych zwrócił się także nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti.

"Jeśli wszyscy będziemy zdążać do Boga, to bez względu na istniejące różnice zbliżając się do niego będziemy jednocześnie bliżej siebie nawzajem - powiedział abp Kondrusiewicz. - Powinniśmy być zjednoczeni tak samo jak Chrystus, który jest jeden i niepodzielny. Dzisiejsza modlitwa o jedność, której Chrystus od nas oczekuje, powinna nam dopomóc zburzyć podziały między nami".

Arcybiskup podkreślił, że choć często wydaje się, iż nie ma już nadziei na lepszą przyszłość, nie należy tracić wiary. "Jeszcze całkiem niedawno wydawało się, że ta spalona Czarnobylem ateizmu ziemia nie odrodzi się do życia duchowego. A jednak Bóg sprawił inaczej" - zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że tak samo będzie z jednością chrześcijan. "Gdy wydaje się, że wszystkie wysiłki są daremne, nie wolno opuszczać rąk i trzeba zawierzyć Chrystusowi, który może uczynić cud" - podkreślił.

19 stycznia prawosławni Białorusini świętowali dzień Chrztu Pańskiego. Katolicy obchodzili to święto 13 stycznia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama