Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP oświadczył, że Biruta Przewłocka-Pachnik nie została delegowana przez władze Kościoła ani Radę Diakonii Kościoła do reprezentowania tego środowiska w kapitule nagrody "Kryształowego świecznika" i samodzielnie podjęła decyzję o uczestnictwie w tym przedsięwzięciu".
Autorzy oświadczenia stwierdzają też, że "nasz Kościół opowiada się za rozdziałem Kościoła od Państwa. Nie podzielamy jednak idei promowanych przez kapitułę nagrody p. Wandy Nowickiej".
Biruta Przewłocka-Pachnik jest prezesem Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP (odpowiednika katolickiej Caritas). Nawiasem mówiąc, osoba o tym samym, rzadkim imieniu i nazwisku jest też - według Krajowego Rejestru Sądowego - skarbnikiem feministycznej i proaborcyjnej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
“Kryształowy świecznik” to nagroda przyznawana za zasługi w budowie świeckiego państwa. Ustanowiła ją wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. W kapitule nagrody zasiadają m.in. poseł Robert Biedroń, prof. Jan Hartman z UJ, prof. Magdalena Środa z UW, Biruta Przewłocka-Pachnik, Barbara Keff oraz prof. Stanisław Obirek.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.
Papież podczas Eucharystii w ekologicznej farmie w Castel Gandolfo.
Papież Leon XIV kieruje słowa, które poruszają sumienia i budzą nadzieję.
Władze rodzinnej miejscowości Leona XIV zamierzają kupić dom, w którym spędził dzieciństwo.