Sprawa Komisji Majątkowej toczy się dalej

W Krakowie odbyło się posiedzenie przygotowawcze

Przed krakowskim sądem rozpoczęło się 8 stycznia posiedzenie przygotowawcze sądu przed procesem dziewięciu osób w sprawie Komisji Majątkowej. Prokuratura zarzuca jej członkom nieprawidłowości przy zwrocie Kościołowi ziemi za mienie zagarnięte w czasach PRL.

Prokuratura postawiła członkom komisji zarzuty oszustwa, wręczania korzyści majątkowych, przyjęcia mienia znacznej wartości, fałszowania dokumentów i działania na szkodę Skarbu Państwa. Wśród oskarżonych jest Marek P. - były funkcjonariusz SB, który był pełnomocnikiem instytucji kościelnych w sprawach toczących się przed Komisją Majątkową. Kolejny oskarżony to ks. Mirosław P., ekonom archidiecezji katowickiej i wieloletni były współprzewodniczący Komisji, a także sześciu świeckich członków komisji i pracownica jej sekretariatu. Oskarżeni nie przyznają się do winy. Nie było ich dzisiaj w sądzie, bo formalnie proces jeszcze się nie rozpoczął. Oskarżeni są reprezentowani przez swoich obrońców. Sąd poinformował, że kilku z nich złożyło wnioski o umorzenie postępowania. Wnioski te dotyczą umorzenia sprawy i są rozpatrywane przez sąd w toku posiedzenia. Dzisiejsze posiedzenie jest tzw. postępowaniem przygotowawczym, a sąd rozpatruje wnioski oskarżonych o umorzenie postępowania.

Krakowski sąd nie zgodził się we wtorek na umorzenie postępowania wobec pięciu byłych członków Komisji Majątkowej oskarżonych przez gliwicką prokuraturę o nieprawidłowości przy zwrocie Kościołowi ziemi za mienie zagarnięte w czasach PRL. Śledztwo w tej sprawie toczy się od 2008 r. Prokuratura zarzuca członkom komisji m.in. działanie na szkodę podmiotów kościelnych, które starały się o zwrot majątku zagarniętego w PRL. Działki były zabierane gminom na niejawnych posiedzeniach, a ich wycena była zaniżana przez rzeczoznawców komisji, a następnie cena rosła do rynkowej i grunty były sprzedawane.

W 2011 r. Komisja została zlikwidowana. Od 1989 zajmowała się zwrotem i przekazaniem Kościołowi majątku odebranego w PRL.

Komisja Majątkowa przez ponad 20 lat decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania. W trakcie swojej działalności przekazała Kościołowi ponad 65,5 tys. ha oraz 143,5 mln zł.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama