Turcja nie ustępuje w sprawie św. Mikołaja

Turcja chciałaby z powrotem relikwie św. Mikołaja.

Doczesne szczątki biskupa Miry przechowywane są w Bari na południu Włoch, dokąd trafiły po podbiciu jego stolicy biskupiej przez muzułmanów. Od kilku lat tureckie władze próbują je rewindykować jako swoje „dobra kultury”. Czyniono w tej sprawie bezskuteczne naciski na włoskie władze. Tym razem jednak zwrócono się do Watykanu.

Autorem petycji opublikowanej przed Bożym Narodzeniem jest turecki archeolog Nezvat Çelik, prowadzący badania w rejonie Miry i Andriake. Ton jego wypowiedzi wydaje się jednak zgodny z wcześniejszymi apelami tamtejszego ministerstwa kultury i turystyki. Realizuje ono projekt „repatriacji” starożytnych pamiątek, jakie trafiły w różne części świata w poprzednich epokach. Z kolei w Antalyi planowane jest otwarcie muzeum poświęconego cywilizacji licyjskiej, a w ramach ekspozycji przewidziane jest miejsce dla znalezisk z Miry. Wśród nich miałyby spocząć kości św. Mikołaja.

Nie wiadomo, czy i jak zareaguje Stolica Apostolska na ten kuriozalny pomysł. Kościelna odpowiedź na tureckie roszczenia sprzed dwóch lat brzmiała: „Relikwie św. Mikołaja to nie dobra kultury, lecz religii. Nie są one przeznaczone do oglądania w muzeum, lecz powinno się im oddawać cześć”.

«« | « | 1 | » | »»
 • KRM
  04.01.2013 22:17
  Zaproponujmy bezczelnym Turkom żeby najpierw odbudowali wszystkie zabytki chrześcijańskie, które zniszczyli na zajętych przez siebie trenach (te których nie udało się wywieźć do Europy). W pierwszej kolejności niech przywrócą Hagia Sofii jej sakralny, chrześcijański charakter.
  Potem niech np. odbudują kościół w Antiochii, który zbudowano wokół słupa św. Szymona Słupnika (zburzony w XVII w.),

  Przy okazji mogą przywrócić miastu nad Bosforem nazwę, którą nosiło przez ponad 1000 lat.

  A w końcu niech się przestaną wygłupiać
Komentowanie dostępne jest tylko dla .