Wydanie przez Konferencję Episkopatu Polski dokumentu na tematy społeczne, wspólne przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej oraz Synod Biskupów o nowej ewangelizacji – to zdaniem abp. Józefa Michalika najważniejsze wydarzenia w Kościele w mijającym 2012 r.
W rozmowie z KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że zagadnienie nowej ewangelizacji, podjęte podczas Synodu Biskupów, jest szczególnie ważne dla koncepcji duszpasterskiej Kościoła w Polsce. „Także dla nowych inicjatyw w Roku Wiary, które będziemy podejmowali, żeby pogłębić tę wiarę” – stwierdził abp Michalik.
Wśród niepokojów metropolita przemyski wymienia przede wszystkim zawirowania wokół miejsca religii w szkole oraz niektóre zapisy przyjętej przez rząd Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, jak również profanację jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.
„Ta agresja, która jest wśród niektórych elit, bardzo niepokoi. Ona się przenosi na innych ludzi, zwłaszcza na słabszych psychicznie, na uwarunkowanych w jakiś sposób jakimś środowiskiem, tak że się podniecają i zdolni są do największych absurdów, a nawet zbrodni” – dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Zdaniem abp. Michalika wierzący nie mogą pozostać w tej sytuacji pasywni. Hierarcha zastrzega jednak, że nie można zwalczać zła jego metodami, bo prowadzi to donikąd i rodzi agresję, ale należy ze spokojem wykazywać absurdalność takich zachowań.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.