Tony pomocy

Zbiórki żywności, wysyłanie paczek, organizowanie Wigilii dla ubogich: z naszą pomocą nie jest tak źle - stwierdza "Rzeczpospolita".

Oprócz Caritasu czy akcji Szlachetna Paczka, które co roku wspierają po kilkadziesiąt tysięcy rodzin, w święta pomagają też przedsiębiorcy - przykładowo organizując tradycyjną wielką Wigilię dla Potrzebujących na krakowskim rynku. Pomoc oferuje też szereg mniejszych organizacji.

A jest komu pomagać - jak wynika z ostatnich badań GUS w 2011 r. przybyło 200 tys. osób bardzo ubogich, a w skrajnej biedzie żyje nawet 7 proc. Polaków.

Jak ocenia prof. Andrzej Szpociński, socjolog z Collegium Civitas, mimo tego co się mówi o niskim kapitale społecznym i wzajemnym zaufaniu Polaków, z tą naszą pomocą nie jest tak źle.

Według profesora to szczególnie ciekawe w obecnych czasach komercjalizacji i laicyzacji świąt. "Ta pomoc stanowi w pewnym sensie - być może nawet podświadomie - protest przeciwko spłyceniu charakteru Bożego Narodzenia" - stwierdza.

Socjolog wskazuje również, że w sytuacji, gdy nasze relacje ze znajomymi czy rodziną są coraz słabsze, chcemy pokazać, iż jednak potrafimy być prospołeczni.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg