"W okresie Bożego Narodzenia naśladujmy Maryję, odwiedzając tych, którzy przeżywają trudności, szczególnie chorych, więźniów, osoby starsze i dzieci. Naśladujmy także Elżbietę, która przyjmuje gościa, jak samego Boga" - zachęcał Benedykt XVI w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie.
Spotkanie Elżbiety z Maryją, o którym słyszymy w ewangelii dzisiejszej niedzieli, to spotkanie Starego i Nowego Testamentu, Izraela z Mesjaszem. Mówił o tym w rozważaniu na Anioł Pański Benedykt XVI. Poruszenie radości Jana w łonie matki Elżbiety oznacza spełnienie oczekiwania: Bóg nawiedza swój lud, a bezpłodna starość przemienia się w płodność.
Jak zwrócił uwagę Papież, Elżbieta używa wobec Maryi zwrotu „Błogosławiona między niewiastami”, zastosowanego w Starym Testamencie wobec dwóch kobiet-wojowniczek wyzwalających Izraela: Jael i Judyty. Z kolei wspomnienie o radości Jana stanowi aluzję do ekstatycznego tańca Dawida wokół Arki Przymierza wjeżdżającej do Jerozolimy. Jan podskakuje z radości przed Maryją, Arką Nowego Przymierza, która niesie w sobie Jezusa, Syna Bożego, co stał się człowiekiem.
„Scena Nawiedzenia wyraża także piękno gościny: gdzie jest wzajemna akceptacja, słuchanie, darowanie miejsca dla drugiego, tam jest Bóg i radość, która od Niego pochodzi – mówił Papież. – Naśladujmy Maryję w czasie Bożego Narodzenia, odwiedzając tych, którzy przeżywają trudności, w szczególności chorych, uwięzionych, starszych i dzieci. Naśladujmy także Elżbietę, która przyjmuje gościa jak samego Boga: bez pragnienia nie poznamy nigdy Pana. Bez czekania nie spotkamy Go, bez szukania Go nie znajdziemy. Z taką samą radością jak Maryja, która udaje się w pośpiechu do Elżbiety, także i my wyjdźmy naprzeciw Panu, który przychodzi. Módlmy się, aby wszyscy ludzie szukali Pana, odkrywając, że to sam Bóg jako pierwszy wychodzi nam na spotkanie. Maryi, Arce Nowego i Wiecznego Przymierza, powierzamy nasze serca, aby stały się godne przyjąć nawiedzenie Pana w tajemnicy Bożego Narodzenia”.
Tekst papieskiego rozważania na następnej stronie
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.