Uroczystą liturgią w katedrze w mieście Ho Chi Minh zakończyły się obrady Federacji Konferencji Biskupich Azji (FABC).
W spotkaniu, które zwoływane jest raz na cztery lata i po raz pierwszy odbywało się w Wietnamie, wzięło udział stu delegatów reprezentujących 19 krajowych episkopatów oraz dziesięciu Kościołów lokalnych nie posiadających własnych konferencji biskupich.
Podczas obrad wyróżniono 14 różnych obszarów zaangażowania Kościoła w Azji, począwszy od dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, a skończywszy na sprawach społecznych, jak migracja czy ekologia. Zwrócono przy tym uwagę na znaczącą rolę miejscowych wspólnot wiernych, mimo iż katolicy stanowią zaledwie 3 proc. populacji kontynentu.
W czasie spotkania w dawnym Sajgonie biskupi dokonali też omówienia sytuacji w poszczególnych krajach, starając się wyróżnić elementy wspólne dla opracowania jednolitej strategii. W kontekście nowej ewangelizacji zwrócono uwagę, że również w Azji istnieje problem sekularyzującej się kultury przy równoczesnym oddolnym „głodzie duchowości”. Wśród wyzwań wymieniono ochronę życia i rodziny, a także troskę o młode pokolenia i dialog międzyreligijny. Nie zapomniano również o wciąż żywym problemie inkulturacji wiary oraz duchowej jedności Kościoła na kontynencie azjatyckim.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.