Przyszłość ludzkości zależy od relacji do prawdy

Do dzisiejszego kryzysu edukacji nawiązał Benedykt XVI, przyjmując na wspólnej audiencji sześciu nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, którzy złożyli listy uwierzytelniające.

Reprezentują oni trzy kraje afrykańskie: Gwineę, Zambię i – jedyna w tym gronie kobieta – Niger, dwa państwa azjatyckie: Tajlandię i Sri Lankę oraz Saint Vincent i Grenadyny na Karaibach. Każdy jest równocześnie ambasadorem lub przedstawicielem przy instytucjach ONZ w którymś z krajów europejskich, gdzie stale zamieszkuje. Dodajmy, że rozpoczynających misję dyplomatyczną ambasadorów, którzy rezydują stale w Rzymie, Ojciec Święty przyjmuje zawsze indywidualnie.

„Zachęcam wasze rządy, by odważnie przyczyniały się do postępu ludzkości, sprzyjając edukacji nowych pokoleń przez popieranie zdrowej antropologii – mówił Papież. – Jest ona konieczną podstawą dla każdej autentycznej edukacji, zgodnej ze wspólnym dziedzictwem naturalnym. Praca nad tym może wyjść od poważnej refleksji nad różnymi problemami waszych poszczególnych krajów, gdzie pewne opcje polityczne czy ekonomiczne mogą skrycie podkopywać wasze własne dziedzictwa antropologiczne i duchowe. Kształtowały się one powoli poprzez wieki na podstawach, które respektują istotę osoby ludzkiej w jej złożonej rzeczywistości, pozostając jednak w pełnym współbrzmieniu z całością wszechświata. Zachęcam ponadto wasze rządy, by miały odwagę pracować nad konsolidacją autorytetu moralnego rozumianego jako wzywanie do życiowej konsekwencji. Jest on konieczny do prawdziwej i zdrowej edukacji młodych pokoleń”.

Papież zwrócił uwagę, że nie można nigdy negować ani pomijać prawa do edukacji w duchu słusznych wartości. Obowiązku wychowywania do nich nie mogą modyfikować żadne wewnętrzne czy ponadnarodowe interesy polityczne. Dlatego konieczne jest wychowywanie do prawdy. „Dziś mówienie prawdy stało się podejrzane, pragnienie życia nią uważa się przestarzałe, a promowanie jej wydaje się próżnym wysiłkiem. Jednak przyszłość ludzkości zależy też od relacji, jaką dzieci i młodzież mają do prawdy” – powiedział Benedykt XVI. Wskazał, że chodzi o prawdę o człowieku i stworzeniu oraz o instytucjach. Młodych trzeba dziś wychowywać do zrozumienia sensu wysiłku i wytrwałości w trudnościach. W przemówieniu do nowych ambasadorów Ojciec Święty przypomniał też stały wkład, jaki w edukację w ich krajach wnosi zgodnie ze swą misją Kościół.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg