Przygotowania do Krajowego Kongresu Eucharystycznego w Niemczech, planowanego na czerwiec przyszłego roku w Kolonii, rozpoczynają się wieczorem w katedrze fryburskiej.
Tamtejszy ordynariusz i jednocześnie przewodniczący episkopatu Niemiec abp Robert Zollitsch wskazał, że spotkanie będzie świętem wiary dla niemieckich katolików, ale „zaproszeni są wszyscy wierni”.
Kongres będzie okazją do modlitwy, rozmów o wierze i teologii, ale przede wszystkim będzie to „świadectwo wiary w zsekularyzowanym społeczeństwie oraz miejsce spotkań biskupów, kapłanów, diakonów i wszystkich wiernych z Chrystusem” – powiedział abp Zollitsch, zaznaczając, że w centrum uwagi będzie oczywiście Eucharystia. I dlatego z początkiem Adwentu niemieccy biskupi rozpoczynają szereg nabożeństw i modlitw, które mają być przygotowaniem do tego święta.
Od dziś co tydzień specjalna monstrancja, sporządzona na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Monachium w 1960 r., odwiedzać będzie kolejne niemieckie diecezje, w których odbędą się adoracje Najświętszego Sakramentu. Pod koniec tej peregrynacji, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, monstrancja zawita do Kolonii, gdzie tydzień później, 5 czerwca, rozpocznie się Kongres Eucharystyczny. Pomysł przenoszenia monstrancji wzorowany jest na przenoszeniu Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Abp Zollitsch powiedział, że podczas przygotowań do Kongresu Kościół w Niemczech będzie się modlił o odnowę wiary w tym kraju. Termin tego wydarzenia nie bez powodu wkomponowany jest w ogłoszony przez Papieża Rok Wiary.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.