W atmosferze bolesnej zadumy kończy swój pobyt na konsystorzu jeden z nowych purpuratów kard. John Onaiyekan z Nigerii. Jego radość zakłóciła wiadomość o wczorajszych zamachach na chrześcijan w jego ojczyźnie.
Zginęło w nich 11 osób. Ich śmierć przypomina nam o męczeństwie, którego symbolem jest purpura kardynalskich szat – powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita Abudży.
„Wszyscy pierwsi papieże skończyli jako męczennicy i zdaję sobie sprawę, że również niektórzy moi wierni zginęli w ten sam sposób. My współcześni chrześcijanie oczywiście nie powinniśmy dążyć do męczeństwa. W Nigerii nie robimy niczego, co by miało ściągnąć na nas gniew czy nienawiść innych. Jednakże musimy się nauczyć przeżywać naszą wiarę z odwagą i pogodą ducha również wtedy, kiedy pojawiają się przeciwności. Choć oczywiście jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że w Nigerii są ludzie, którzy atakują chrześcijan właśnie w niedzielę, kiedy są oni w kościele, kiedy się modlą. Przeraża nas to i boli” – powiedział Radiu Watykańskiemu arcybiskup stolicy Nigerii.
Zdaniem kard. Onaiyekana szczególnie niepokojący jest fakt, że tym razem do zamachu doszło na terenie wojskowym. Potwierdzają się zatem przypuszczenia, że fundamentaliści są obecni również w tym środowisku – zauważył nigeryjski purpurat.
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.