W środę 21 i w czwartek 22 listopada brat Alois, przeor Taizé, ze swymi dwoma braćmi udał się do Północnego Kivu, do Gomy, gdzie niedawne starcia doprowadziły do ucieczki dziesiątków tysięcy rodzin, które znalazły schronienie w parafiach
Wcześniej, we współpracy z Kościołami w Rwandzie, wspólnota z Taizé w dniach od 14 do 18 listopada przygotowała spotkanie młodych w Kigali. Po Johannesburgu w Afryce Południowej (1995) i Nairobi w Kenii (2008) był to trzeci afrykański etap „pielgrzymki zaufania przez ziemię”, rozpoczętej przez Brata Rogera przed ponad trzydziestu laty i gromadzącej młodych ludzi na wszystkich kontynentach.
Uczestnicy spotkania przybyli do Kigali z całej Rwandy, z Regionu Wielkich Jezior, z Afryki Wschodniej i z bardziej jeszcze oddalonych miejsc – w sumie 8500 młodych ludzi z 35 krajów, gościny udzieliły im cztery tysiące rodzin i pięćdziesiąt miejscowych wspólnot.
Poranny program był przygotowany w lokalnych wspólnotach i koncentrował się wokół tematu „spotkać świadków nadziei”, osoby, które angażują się w działania dla innych. Po południu młodzi ludzie uczestniczyli w modlitwach prowadzonych przez Wspólnotę z Taizé, w spotkaniach na różne tematy, w forum poświęconym kulturze. Odwiedzili również narodowy pomnik ofiar ludobójstwa.
Brat Alois, przeor Taizé, powiedział, że jest „pod wielkim wrażeniem życiowej siły młodych chrześcijan z tej części Afryki. Kiedy wiemy, że wielu z nich przeżyło bardzo trudne chwile, ich dynamizm jest jak ewangeliczne wezwanie do trwania w nadziei”.
Kolejny etap „pielgrzymki zaufania”, 35. spotkanie europejskie, odbędzie się w Rzymie od 28 grudnia do 2 stycznia. Stolica Włoch czeka na kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi.
W roku, który papież Benedykt XVI ogłosił „Rokiem Wiary”, spotkanie w Rzymie stanie się dla młodych ludzi z całej Europy i z innych kontynentów okazją do wspólnego rozważania źródeł wiary, do modlitwy w wielkich rzymskich bazylikach, do pielgrzymki do grobów Apostołów i do katakumb, do odkrycia miejscowego Kościoła, gdzie wiara jest przekazywana z pokolenia na pokolenie od dwu tysięcy lat. Papież przyjmie uczestników spotkania na wspólnej modlitwie w Bazylice Świętego Piotra 29 grudnia i otworzy w ten sposób ten nowy etap pielgrzymki zaufania.
Więcej informacji i zdjęć na stronie www.taize.fr
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.