Krzyże na Rok Wiary

Rok wiary rozpoczęła kościelna prowincja wschodnia w Kamerunie.

Uroczystości inauguracyjnej przewodniczył nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Piero Pioppo. Była to jego pierwsza wizyta w diecezji Doumé od czasu przybycia do Kamerunu.

Podczas Mszy, na którą licznie przybyli przedstawiciele wszystkich diecezji, a także lokalne władze oraz elity, zostały poświęcone i wręczone delegatom diecezji prawie trzymetrowe krzyże, które zawędrują do poszczególnych diecezji i już od jutra rozpoczną pielgrzymkę po parafiach oraz wspólnotach chrześcijańskich. Jest to jedna z inicjatyw mających na celu pobudzenie wiary ludu, który przyjął ją z rąk pierwszych misjonarzy jeszcze niedawno, bo ok. 80 lat temu, a w niektórych regionach nawet przed 20 laty.

Uroczystość poprzedził w sobotę wieczorny koncert, w którym wystąpiła młodzież, dzieci, starsi, a także przedstawiciele Kościoła prezbiteriańskiego.

Prowincja wschodnia, licząca ponad 100 tys. km kw. składa się z czterrech diecezji: Bertoua, Batouri, Doumé Abong – Mbang oraz Yokadouma. Biskupami tych dwóch ostatnich są Polacy: bp Jan Ozga w Doumé oraz Eugeniusz Jureczko w Yokadouma. Dzięki ich staraniom w stronach tych pracuje stosunkowo wielu polskich misjonarzy.

Warto podkreślić, że dzisiejsze wydarzenie to pierwsza tego typu inicjatywa. Z powodu trudności komunikacyjnych i ekonomicznych organizacja wspólnych spotkań jest niezwykle trudna. Dzisiejsza uroczystość to pierwszy większy krok w kierunku wspólnej wizji pracy duszpasterskiej w prowincji, która choć składa się z wielu plemion, kultur oraz języków, boryka się niejednokrotnie z podobnymi problemami.

Rozpoczęcie roku wiary odbyło się w Doumé, które jest kolebka ewangelizacji na wschodzie, a zakończy się w przyszłym roku w Batouri, które jest ostatnio utworzoną diecezją w tej części kraju.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama