Rok wiary rozpoczęła kościelna prowincja wschodnia w Kamerunie.
Uroczystości inauguracyjnej przewodniczył nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Piero Pioppo. Była to jego pierwsza wizyta w diecezji Doumé od czasu przybycia do Kamerunu.
Podczas Mszy, na którą licznie przybyli przedstawiciele wszystkich diecezji, a także lokalne władze oraz elity, zostały poświęcone i wręczone delegatom diecezji prawie trzymetrowe krzyże, które zawędrują do poszczególnych diecezji i już od jutra rozpoczną pielgrzymkę po parafiach oraz wspólnotach chrześcijańskich. Jest to jedna z inicjatyw mających na celu pobudzenie wiary ludu, który przyjął ją z rąk pierwszych misjonarzy jeszcze niedawno, bo ok. 80 lat temu, a w niektórych regionach nawet przed 20 laty.
Uroczystość poprzedził w sobotę wieczorny koncert, w którym wystąpiła młodzież, dzieci, starsi, a także przedstawiciele Kościoła prezbiteriańskiego.
Prowincja wschodnia, licząca ponad 100 tys. km kw. składa się z czterrech diecezji: Bertoua, Batouri, Doumé Abong – Mbang oraz Yokadouma. Biskupami tych dwóch ostatnich są Polacy: bp Jan Ozga w Doumé oraz Eugeniusz Jureczko w Yokadouma. Dzięki ich staraniom w stronach tych pracuje stosunkowo wielu polskich misjonarzy.
Warto podkreślić, że dzisiejsze wydarzenie to pierwsza tego typu inicjatywa. Z powodu trudności komunikacyjnych i ekonomicznych organizacja wspólnych spotkań jest niezwykle trudna. Dzisiejsza uroczystość to pierwszy większy krok w kierunku wspólnej wizji pracy duszpasterskiej w prowincji, która choć składa się z wielu plemion, kultur oraz języków, boryka się niejednokrotnie z podobnymi problemami.
Rozpoczęcie roku wiary odbyło się w Doumé, które jest kolebka ewangelizacji na wschodzie, a zakończy się w przyszłym roku w Batouri, które jest ostatnio utworzoną diecezją w tej części kraju.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych