"Dojrzała wiara może nadać sens ludzkiemu życiu"

W czasach kryzysu i dynamicznych przemian kulturowych jedynie wiara jest zdolna napełnić życie miłością, pokojem i nadzieją - wskazał w sobotę w Chorzowie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiono tego dnia mszę w intencji pracowników, emerytów i rencistów Spółki Tramwaje Śląskie z okazji wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ich patronki.

"Dojrzała wiara może nadać sens ludzkiemu życiu i obdarzyć je Bożą głębią, może otworzyć je na prawdziwą miłość" - powiedział metropolita katowicki. "W czasach kryzysu ekonomicznego i gorszego jeszcze kryzysu wartości, w czasach dynamicznych przemian kulturowych jedynie wiara jest zdolna napełnić nasze życie miłością, pokojem i nadzieją" - dodał hierarcha.

Abp Skworc zachęcił uczestników uroczystości, aby wpatrzeni we wzór świętej Katarzyny nieustannie umacniali swoją wiarę, prosząc Boga, by uczynił ją mądrą, głęboką i niezachwianą. "Do takiej postawy zostaliśmy wezwani przez papieża Benedykta XVI u progu Roku Wiary, który aktualnie przeżywamy" - przypomniał.

Nawiązał też do rozpoczynającego się w niedzielę II Synodu Kościoła katowickiego. Wskazał, że to skuteczne narzędzie w procesie odnawiania i ożywienia ludzkiej wiary. Jeszcze przed mszą św. abp Skworc poświęcił sztandar pracowników Tramwajów Śląskich.

Śląscy tramwajarze będą obchodzić swoje święto także w niedzielę. Tego dnia wszyscy chętni będą mogli wybrać się w darmową przejażdżkę tramwajową na trasie Chorzów Ratusz - Bytom Urząd Miasta dwukierunkowym wagonem typu Pt, czyli tzw. helmutem. Wewnątrz prezentowana będzie specjalna wystawa poświęcona tramwajom.

Św. Katarzyna Aleksandryjska żyła na przełomie III i IV wieku. Według tradycji poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat. Otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan za czasów cesarza Maksencjusza, a jego żonę nawróciła na chrześcijaństwo.

Legend mówi, że uniknęła torturowania kołem, bo zniszczył je zesłany z nieba anioł. Patronuje m.in. uniwersytetom, ludziom nauki, filozofom i teologom. W ikonografii przedstawiana jest w koronie, z palmą męczeństwa w dłoni i z kołem. Prawdopodobnie dlatego czczona jest też jako patronka przewoźników, kolejarzy i tramwajarzy. W Śląskiem "Katarzynka" obchodzona jest głównie przez pracowników komunikacji tramwajowej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama