Sześciu nowych kardynałów

Po sobotnim konsystorzu Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 211 członków

Podczas zapowiedzianego na 24 listopada konsystorza Benedykt XVI wręczy oznaki godności kardynalskiej sześciu nowym purpuratom. Po raz pierwszy od niemal stu lat nie ma wśród nich ani jednego Włocha. Poza tym wszyscy są spoza Europy – z obu Ameryk, Afryki i Azji. W gronie tym jest dwóch zwierzchników katolickich Kościołów wschodnich.

Oznaki godności kardynalskiej - biret i pierścień, a także tytularny kościół w Rzymie otrzymają:

63-letni abp James Michael Harvey ze Stanów Zjednoczonych - długoletni prefekt Domu Papieskiego, a od listopada br. archiprezbiter papieskiej bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie.

72-letni abp Béchara Boutros Rai z Libanu - od 2011 r. patriarcha Antiochii obrządku maronickiego (zwierzchnik Kościoła maronickiego).

53-letni abp Isaac Cleemis Thottunkal z Indii - od 2007 r. arcybiskup większy Trivandrum obrządku syromalankarskiego (zwierzchnik Kościoła syromalankarskiego). Obecnie będzie najmłodszym kardynałem na świecie.

68-letni abp John Olorunfemi Onaiyekan z Nigerii - od 1992 r. ordynariusz (od 1994 r. metropolita) Abudży. Obecnie stoi on również na czele Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM) - organizacji skupiającej wszystkie episkopaty krajowe i regionalne tego kontynentu.

70-letni abp Rubén Salazar Gómez z Kolumbii - od 2010 r. metropolita Bogoty. Jest on również przewodniczącym Konferencji Biskupiej Kolumbii.

55-letni abp Luis Antonio Tagle z Filipin - od 2011 r. metropolita Manili. W latach 1997-2001 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary.

Po jutrzejszym konsystorzu Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 211 członków, w tym 91 powyżej 80. roku życia, a więc niemających prawa do udziału w ewentualnym konklawe (2 mianowanych przez Pawła VI, 72 - przez Jana Pawła II i 17 - przez Benedykta XVI). Wśród pozostałych 120 purpuratów, mających prawa wyborcze, 53 powołał do Kolegium Kardynalskiego Papież Polak, a resztę, czyli 67 - jego następca.

Najdłuższy staż w Kolegium Kardynalskim ma 91-letni Brazylijczyk Paulo Evaristo Arns, mianowany kardynałem w 1973 r.

Obecny konsystorz będzie piątym za pontyfikatu Benedykta XVI. Poprzednio papież kreował kardynałów w marcu 2006 (15 purpuratów), w listopadzie 2007 (23), w listopadzie 2010 (24) i w lutym 2012 r. (22). Łącznie podczas pięciu konsystorzy wyniósł więc do godności kardynalskiej 90 duchownych.

Dla porównania bł. Jan Paweł II w ciągu niemal 27 lat pontyfikatu zwołał dziewięć konsystorzy i mianował na nich 231 kardynałów. Paweł VI w ciągu 15-letniego pontyfikatu kreował 143 kardynałów podczas dziewięciu konsystorzy. Bł. Jan XXIII w ciągu czterech i pół roku zwołał pięć konsystorzy mianując 52 kardynałów. Natomiast Pius XII w ciągu ponad 19 lat pontyfikatu zwołał tylko dwa konsystorze, na których wyniósł do godności kardynalskiej 56 duchownych. XX-wiecznym rekordzistą był Pius XI, który w ciągu 17 lat pontyfikatu zwołał aż 17 konsystorzy, na których godność kardynalską przyznał 76 duchownym.

Obecny konsystorz jest nietypowy z trzech względów. Po pierwsze - nie zostanie na nim kardynałem ani jeden Europejczyk - ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1924 r. Po drugie - po raz pierwszy od 1927 r. nie ma wśród nominatów ani jednego Włocha. Po trzecie - od 1929 r. nie zdarzyło się, aby w jednym roku papież wręczał nominacje kardynalskie dwukrotnie w ciągu tego samego roku kalendarzowego (choć bł. Jan XXIII odbył konsystorz w marcu 1960 r., zaledwie trzy miesiące po poprzednim z grudnia 1959 r.).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama