Watykan nagradza Polkę

Polska artystka Anna Gulak otrzymała w środę w Rzymie tegoroczną Nagrodę Akademii Papieskich. Nagroda ta została ufundowana 18 lat temu przez Jana Pawła II dla młodych artystów i instytucji, aktywnych w dziedzinie architektury, malarstwa i rzeźby.

Nagrody wręczył watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone podczas XVII publicznej sesji Akademii Papieskich, która odbyła się pod hasłem "Artysta jak Kościół, świadek piękna wiary".

Anna Gulak otrzymała nagrodę ex aequo z Davidem Lopezem Ribesem z Hiszpanii.

Jury oceniało prace kilkudziesięciu artystów i architektów z całego świata.

Anna Gulak ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Mediolanie.

W 2003 roku wykonała jako pierwsza Polka Medal Papieski na zamówienie Stolicy Apostolskiej z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

Z kolei na zamówienie Polskiej Mennicy Państwowej zrealizowała cykl projektów graficznych do światowej kolekcji 25 medali w srebrze i złocie, upamiętniających ważniejsze wydarzenia pontyfikatu polskiego papieża.

W 2010 roku przygotowała medal papieski dla Benedykta XVI, zamówiony przez Watykan. Rok później w watykańskiej Auli Pawła VI odbyła się wystawa rysunków i rzeźb polskiej artystki "Twarze Błogosławionego Jana Pawła II".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama