Rodzina przegrała w referendum

W referendach towarzyszących wyborom prezydenckim w USA mieszkańcy 3 stanów – Maine, Maryland i Waszyngton – zagłosowali na rzecz legalizacji homozwiązków, a w Minnesocie odrzucono poprawkę do stanowej konstytucji definiującej małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.

Przed wyborami 6 listopada odbyło się od 1998 roku 32 stanowych głosowań w sprawie obrony małżeństw i rodziny. Dotąd we wszystkich ludzie opowiadali się za tradycyjnym rozumieniem małżeństwa. Niektórzy analitycy uważają, że o zwycięstwie zwolenników legalizacji homozwiązków mogło zdecydować bezprecedensowe wystąpienie Baracka Obamy, który, jako pierwszy w historii USA prezydent publicznie poparł tego typu związki.

W Maine zwolennicy związków jednopłciowych wygrali stosunkiem głosów 53 do 47 proc. Trzy lata wcześniej mieszkańcy tego jednego z mniejszych stanów USA podobnym stosunkiem głosów odrzucili projekt legalizacji homozwiązków. W stanie Maryland o legalizacji homoseksualnych związków zdecydowała 5 procentowa przewaga (52-48 proc.). Wcześniej prohomoseksualną ustawę zatwierdziła stanowa legislatura i podpisał gubernator. Referendum miało być ostatnią próbą uchylenia nowych regulacji.

Także w stanie Waszyngton obrońcy małżeństwa i rodziny przegrali ze zwolennikami legalizacji związków między przedstawicielami jednej płci (52 proc. – za; 48 proc. – przeciw.). Duchowni oraz religijne organizacje będą mogli w tym stanie odmawiać błogosławienia par homoseksualnych, uznawania tego typu związków oraz udostępniania lokali na uroczystości „ślubne” z udziałem gejów i lesbijek.

Podobny odsetek głosów zadecydował o tym, że w stanie Minnesota nie będzie mogło być konstytucyjnie chronione małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.

Jednocześnie mieszkańcy Massachusetts odrzucili propozycję legalizacji tzw. wspomaganego samobójstwa.

W referendum na Florydzie utrzymano finansowanie aborcji ze środków publicznych. A mieszkańcy Montany postanowili, że rodzice muszą wiedzieć, że ich nieletnia córka zamierza dokona aborcji. Montana była dotąd jednym z 13 stanów, w których prawa rodziców w tym względzie nie były szanowne przez ustawodawstwo.

W stanach Kolorado i Waszyngton w referendum zaaprobowano rekreacyjne zażywanie marihuany. W USA po raz pierwszy zalegalizowano ją tym samym nie tylko dla celów medycznych. Mieszkańcy stanu Oregon wypowiedzieli się natomiast przeciwko legalizacji, uprawie, sprzedaży i posiadaniu marihuany.

W Kalifornii odrzucono projekt zniesienia kary śmierci w tym stanie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama