Grekokatolicy wspominają zmarłych

Od rana w czwartek mieszkający na Podkarpaciu grekokatolicy wspominają i modlą się za dusze zmarłych. Nabożeństwa, przypadające 8 listopada, w dzień św. Dymitra, noszą nazwę Dmytrii - poinformował greckokatolicki dziekan sanocki ks. Andrzej Żuraw.

"Rano w Komańczy po mszy św., odczytując z kartek imiona i nazwiska zmarłych, wspominaliśmy ich. Podobne nabożeństwo w czwartek odprawię jeszcze w Rzepedzi i Kulasznem" - powiedział ks. Żuraw.

Chrześcijanie wschodni zmarłych wspominają trzy razy w roku. "Najbardziej doniosły charakter mają uroczystości, połączone z procesją na cmentarz, odbywające się w drugi dzień Wielkanocy. Groby bliskich odwiedzane są także na początku Wielkiego Postu i właśnie w dzień św. Dymitra" - przypomniał ks. Żuraw.

Dodał, że od ponad dwudziestu lat wielu grekokatolików groby swoich bliskich odwiedza też 1 listopada.

Na Podkarpaciu wierni Kościoła greckokatolickiego chowani są na kilkunastu cmentarzach. Do bardziej znanych zaliczają się cmentarze w Komańczy, Zagórzu, Ustrzykach Dolnych, Rzepedzi.

Św. Dymitr żył na przełomie III i IV wieku w Grecji. W czasach wojen krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi. Szczególnym kultem cieszy się w Grecji. W tym kraju jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama