Zawiodła prewencja, powstał problem

Ostatnie dziesięciolecia odznaczają się dynamicznym i wszechstronnym rozwojem przestępczości. Staje się ona zarówno coraz bardziej powszechna, jak i brutalna. Mówił o tym szef watykańskiej dyplomacji podczas zgromadzenia generalnego Interpolu w Rzymie.

Abp Dominique Mamberti zwrócił uwagę, że świat przestępczy umiejętnie korzysta z globalizacji. Koordynuje już swą działalność w wymiarze światowym i zawiera porozumienia ponad granicami państw; posługuje się wyszukaną aparaturą techniczną, dysponuje wielkimi zasobami finansowymi i posiada tajnych wspólników w świecie polityki.

Zdaniem szefa watykańskiej dyplomacji ten dynamiczny rozwój przestępczości jest konsekwencją odchodzenia od obiektywnych wartości, które były przekazywane przez rodzinę i edukację. Teraz, kiedy zawiodła prewencja, policja i cały wymiar sprawiedliwości stają wobec trudnego zadania walki z brutalną przestępczością. Rodzi to dylematy: jak w walce z takim przeciwnikiem, w stanie wielkiego ryzyka i napięcia, zachować podstawowe zasady praworządności – przyznał abp Mamberti. Zaznaczył jednak, że trzeba się wystrzegać wszelkiego naruszania godności człowieka, znęcania się i tortur. Z drugiej strony należy usilnie pracować nad prewencją poprzez powrót do obiektywnych wartości, budowanie sprawiedliwości, umacnianie roli rodziny i odnowę edukacji – oświadczył szef papieskiej dyplomacji na rzymskim posiedzeniu Interpolu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama