Ostatnie dziesięciolecia odznaczają się dynamicznym i wszechstronnym rozwojem przestępczości. Staje się ona zarówno coraz bardziej powszechna, jak i brutalna. Mówił o tym szef watykańskiej dyplomacji podczas zgromadzenia generalnego Interpolu w Rzymie.
Abp Dominique Mamberti zwrócił uwagę, że świat przestępczy umiejętnie korzysta z globalizacji. Koordynuje już swą działalność w wymiarze światowym i zawiera porozumienia ponad granicami państw; posługuje się wyszukaną aparaturą techniczną, dysponuje wielkimi zasobami finansowymi i posiada tajnych wspólników w świecie polityki.
Zdaniem szefa watykańskiej dyplomacji ten dynamiczny rozwój przestępczości jest konsekwencją odchodzenia od obiektywnych wartości, które były przekazywane przez rodzinę i edukację. Teraz, kiedy zawiodła prewencja, policja i cały wymiar sprawiedliwości stają wobec trudnego zadania walki z brutalną przestępczością. Rodzi to dylematy: jak w walce z takim przeciwnikiem, w stanie wielkiego ryzyka i napięcia, zachować podstawowe zasady praworządności – przyznał abp Mamberti. Zaznaczył jednak, że trzeba się wystrzegać wszelkiego naruszania godności człowieka, znęcania się i tortur. Z drugiej strony należy usilnie pracować nad prewencją poprzez powrót do obiektywnych wartości, budowanie sprawiedliwości, umacnianie roli rodziny i odnowę edukacji – oświadczył szef papieskiej dyplomacji na rzymskim posiedzeniu Interpolu.
Należy pomagać osobom, aby mogły przejść tę drogę w sposób możliwie najsprawniejszy.
Kard. Stanisław Dziwisz w homilii podczas Mszy św. przy grobie papieża-Polaka.
Być księdzem to być drugim Chrystusem, to stać się błotem w płaczu ludzi.
Pielgrzymka ta „pokazuje nasze wspólne zaangażowanie w promowanie pojednania”.