Ostatnie dziesięciolecia odznaczają się dynamicznym i wszechstronnym rozwojem przestępczości. Staje się ona zarówno coraz bardziej powszechna, jak i brutalna. Mówił o tym szef watykańskiej dyplomacji podczas zgromadzenia generalnego Interpolu w Rzymie.
Abp Dominique Mamberti zwrócił uwagę, że świat przestępczy umiejętnie korzysta z globalizacji. Koordynuje już swą działalność w wymiarze światowym i zawiera porozumienia ponad granicami państw; posługuje się wyszukaną aparaturą techniczną, dysponuje wielkimi zasobami finansowymi i posiada tajnych wspólników w świecie polityki.
Zdaniem szefa watykańskiej dyplomacji ten dynamiczny rozwój przestępczości jest konsekwencją odchodzenia od obiektywnych wartości, które były przekazywane przez rodzinę i edukację. Teraz, kiedy zawiodła prewencja, policja i cały wymiar sprawiedliwości stają wobec trudnego zadania walki z brutalną przestępczością. Rodzi to dylematy: jak w walce z takim przeciwnikiem, w stanie wielkiego ryzyka i napięcia, zachować podstawowe zasady praworządności – przyznał abp Mamberti. Zaznaczył jednak, że trzeba się wystrzegać wszelkiego naruszania godności człowieka, znęcania się i tortur. Z drugiej strony należy usilnie pracować nad prewencją poprzez powrót do obiektywnych wartości, budowanie sprawiedliwości, umacnianie roli rodziny i odnowę edukacji – oświadczył szef papieskiej dyplomacji na rzymskim posiedzeniu Interpolu.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.