Spadkobiercy Lefebvre'a się dzielą

Bp Williamson zapowiada utworzenie własnych struktur kościelnych

Usunięty z tradycjonalistycznego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Richard Williamson zapowiedział 3 listopada utworzenie oddzielnych struktur kościelnych. Informuje o tym między innymi tradycjonalistyczny portal tradinews.blogspot.com.

Bp Williamson, jest jednym z czterech biskupów wyświęconych przez abp Marcela Lefebvre’a, w 1988 r. z których 21 stycznia 2009 Benedykt XVI zdjął karę ekskomuniki. Wyraża on przekonanie, że „obecnie Bóg pragnie utworzenia sieci placówek Oporu Katolickiego, gromadzonych wokół Mszy św. (sprawowanej w rycie przedsoborowym – przyp. KAI), którzy mogliby swobodnie się gromadzić, bez struktur fałszywego posłuszeństwa, które pogrążyły w latach sześćdziesiątych główny nurt Kościoła, a obecnie pogrążają Bractwo Kapłańskie św. Piusa X”.

Równocześnie bp Williamson zapewnia, że kiedy jego sytuacja się ustabilizuje, gotów będzie swój autorytet biskupi oddać do dyspozycji tych, którzy mogą go mądrze wykorzystać. Podaje ponadto numery kont na które można przesyłać ofiary pieniężne.

Urodzony 8 marca 1940 r. w rodzinie anglikańskiej bp Richard Williamson, jest z wykształcenia jest literaturoznawcą. W 1971 r. został przyjęty do Kościoła katolickiego. Po kilku miesiącach wstąpił do seminarium Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X Écône w Szwajcarii i w 1976 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp Marcela Lefebvre’a. Następnie przeniósł się do USA, gdzie w 1983 r. został rektorem lefebrystowskiego seminarium św. Tomasza z Akwinu w Ridgefield w stanie Connecticut. Funkcję tę pełnił nadal, gdy w 1988 r. po przeniesieniu tej placówki do Winona, w stanie Minnesota.

W czerwcu 1988 r. przyjął sakrę biskupią bez zgody Ojca Świętego z rąk abp Lefebvre’a i zaciągnął tym samym karę ekskomuniki, co zostało formalnie potwierdzone przez Stolicę Apostolską 1 lipca 1988 r. Nadal pozostawał rektorem seminarium w Winonie. W 2006 r. w Warszawie wyświęcił dwóch księży i siedmiu diakonów dla Bractwa Kapłańskiego Świętego Jozafata Kuncewicza - międzynarodowego zgromadzenia zrzeszającego tradycjonalistycznych księży i seminarzystów obrządku bizantyjskiego, założonego przez księdza Wasyla Kowpaka. Współpracuje ono ściśle z Bractwem Świętego Piusa X i działa na terenie zachodniej Ukrainy.

Bp Williamson udzielił też kontrowersyjnego wywiadu, opublikowanego w styczniu 2009 r., w którym negował zbrodnie Holokaustu. Sprawa odbiła się szerokim echem na świecie, ściągając na papieża i Stolicę Apostolską falę krytyki. Watykan wkrótce wyjaśnił, że Ojciec Święty nie znał wcześniej wypowiedzi biskupa na ten temat i dodał, że czterej biskupi są w dalszym ciągu zawieszeni i nie mogą pełnić urzędów w Kościele. W kwietniu 2010 r. został ukarany grzywną w wysokości 10 tys. euro za negowanie zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Rozprawa w sądzie w Ratyzbonie odbyła się pod nieobecność oskarżonego.

Przeczytaj również:

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama