W drugą niedzielę listopada, jak co roku, przypada Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół.
Ludzie na całym świecie modlą się wtedy za prześladowanych. Ponad pół miliona chrześcijańskich społeczności będzie uczestniczyło w tym szczególnym dniu modlitwy - przypomina Open Doors.
OpenDoorsPL
WALKA JEST REALNOŚCIĄ.avi
Dzień modlitwy powinien przede wszystkim przypominać, że obecnie ponad 100 milionów chrześcijan płaci ogromną cenę za swoją wiarę w Jezusa Chrystusa. Są oni dyskryminowani, prześladowani, przebywają w obozach pracy, więzieniach, a nawet są zabijani. W tym największym czasie prześladowań, potrzebują oni szczególnego wsparcia, pomocy od swoich sióstr i braci z całego świata - zachęca ta ekumeniczna organizacja monitorująca problem prześladowań chrześcijan na świecie.
W tym roku Open Doors, zwraca uwagę na prześladowanych chrześcijanach z Bhutanu i Egiptu. Organizacja wskazuje, że w Egipcie na skutek politycznego przewrotu, sytuacja chrześcijan wciąż ulega pogorszeniu:
"Islamiści rozszerzają swoją działalność obejmując większe obszary wpływu. Chrześcijanie nadal nie są postrzegani jako równouprawnieni obywatele, doświadczają ciągłej dyskryminacji i są wręcz wyłączani ze społeczeństwa. Można to obserwować przede wszystkim na obszarach wiejskich, gdzie w dalszym ciągu dochodzi do napaści na koptyjskie kościoły"
W Światowym Indeksie Prześladowań 2012 Open Doors, obejmującym 50 krajów, w których dochodzi do największych prześladowań chrześcijan, Egipt znajduje się na 15. pozycji. 17. miejsce w Indeksie zajmuje Bhutan.
"Chrześcijanie żyją tam w ogromnym ucisku. W życiu publicznym nie ma dla nich absolutnie żadnego miejsca, ponieważ nie zostali uznani jako religijna mniejszość, pomimo faktu, że inne mniejszości, jak hinduiści czy muzułmanie są tolerowani. Chrześcijanie nie mogą budować kościołów, spotkania modlitewne w prywatnych domach są zakazane. Chrześcijanie ze strachu przed represjami ukrywają swoją wiarę" czytamy na stronie Open Doors.
Open Doors zachęcając do solidarności z prześladowanymi przygotowało specjalne materiały, mające pomóc w organizacji modlitwy we wspólnotach i Kościołach. Bezpłatne materiały oraz szczegółowe informacje o państwach, gdzie mają miejsce prześladowania do pobrania na stronie:
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.