Abp. Oscarowi Romero, zamordowanemu 24 marca 1980 r. przez siły ultraprawicowe, poświęcona jest w stolicy Salwadoru nowa trasa turystyczna.
Trasa przecina ważne punkty historyczne miasta związane z życiem, pracą apostolską i profetycznym przesłaniem męczennika. Zaczyna się od nawiedzenia krypty katedralnej w San Salvador, gdzie arcybiskup jest pochowany. Wiedzie między innymi przez kaplicę szpitala onkologicznego Opatrzności Bożej, gdzie znajduje się mały pokój, w którym mieszkał i gdzie urządzono okolicznościową ekspozycję. Jednym z punktów zaznaczonych na szlaku jest także Uniwersytet Ameryki Środkowej (UCA), gdzie działa instytut imienia Romero. Warto dodać, że na tym samym uniwersytecie w 1989 r. zamordowano z podobnych powodów sześciu jezuitów i dwie kobiety.
Duchowny był gorliwym obrońcą praw Kościoła, a zwłaszcza jego preferencyjnej opcji na rzecz ubogich. Często odważnie wstawiał się za najbiedniejszymi. W swych wystąpieniach zdecydowanie potępiał niesprawiedliwość społeczną i wojskowe represje. Został zastrzelony przez snajpera w czasie sprawowania Eucharystii.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.