Kończący się Synod Biskupów to dla jego uczestników okazja do podsumowania minionych trzech tygodni obrad.
Kard. Kazimierz Nycz, nawiązując do głównego tematu zgromadzenia, zwraca uwagę na dwa aspekty nowej ewangelizacji: wymóg świętości głosicieli Dobrej Nowiny oraz piękno Ewangelii.
„Świętość jest podstawowym elementem świadectwa chrześcijańskiego – przypomniał metropolita warszawski. – A z kolei świadectwo chrześcijańskie jest po prostu najwspanialszym narzędziem nowej ewangelizacji. O co chodzi w ewangelizacji? O to, żeby człowiek nie tylko Ewangelię poznał, przyjął swoją pamięcią, rozumem i umysłem, ale żeby pozwolił się prześwietlić Ewangelią we wszystkich aspektach swojego życia i żeby tą Ewangelią konsekwentnie żył, mimo swoich słabości i grzechów, by się nawracał. To jest istota”.
„Z kolei gdy chodzi o piękno (łac. pulchritudo), o nim na Synodzie było bardzo dużo mowy. W tym znaczeniu, żeby wchodząc z ewangelizacją w kulturę, ponieważ bez ewangelizacji kultury nie ma ewangelizacji, odkrywać tę nieustanną triadę Prawda – Dobro – Piękno. I również by pokazywać przykładem swojego życia, że Ewangelia nie jest czymś siermiężnym, ciężkim, trudnym, pełnym zakazów i nakazów, tylko piękną drogą, którą wskazuje Pan Jezus wszystkim, którzy ją przyjęli” dodał kard. Nycz.
Do kwestii piękna odniósł się także kard. Peter Erdő. Węgierski purpurat stojący na czele Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) zwrócił uwagę na rolę chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego na Starym Kontynencie, które może być punktem wyjścia nowej ewangelizacji.
„Dziedzictwo artystyczne, także budynków, które widzimy w naszych miastach, wciąż niesie przesłanie Ewangelii. A zatem nawet jeśli my milczymy, kamienie zaczynają wołać. A zatem musimy wyjaśnić ten głos kamieni, bo kultura to rzeczywistość złożona. Wielu jest bowiem takich, którzy doceniają ją w jakimś sensie, ale nie mają bezpośredniego przystępu do wiary. A zatem powinniśmy ewangelizować także takimi środkami” – powiedział kard. Erdő.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.