Misjonarka laureatką Nagrody de Mello

Misjonarka Urszula Nałęcz, czyli siostra Rafaela ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, otrzymała Polską Nagrodę im. Sergio Vieira de Mello. Jury uhonorowało siostrę za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

"Za każdym dziełem siostry Rafaeli kryje się lekcja wrażliwości na cierpienie, lekcja solidarności bez granic, wyjątkowe świadectwo przenikania do niewyobrażalnego świata niewidomych" - uzasadniła w czwartek przyznanie statuetki podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Podkreśliła też, że siostra przywraca godność i wiarę niewidzącym dzieciom, a w ludziach obojętnych budzi wrażliwość. "Siostra Rafaela wciąż buduje. Buduje szkoły, internaty, sale komputerowe, remontuje kaplice, rozbudowuje ośrodki wychowawcze Buduje wiarę w siebie, w wykluczonych i niepełnosprawnych. Buduje pomosty ponad kontynentami i żywe dzieło Kościoła, a zarazem tolerancji dla nieznanych modlitw innych religii" - powiedziała Wójcicka.

Siostra Rafaela odbierając statuetkę i dyplom zaznaczyła, że wyróżnienie budzi w niej radość, ale to dlatego, że według niej jest ono dowodem uznania dla założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża - matki Elżbiety Czackiej.

"Mam wrażenie, że nie zasłużyłam na tę nagrodę. W ciągu długiego życia nie dokonałam nic szczególnego. Tylko wypełniam swoje powołanie służby Bogu i bliźnim. Wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka zawdzięczam moim rodzicom oraz Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża" - wyjaśniła laureatka.

Siostra Rafaela - Urszula Nałęcz - urodziła się w 1934 r. w Warszawie. W swoich działaniach skupia się na pomocy osieroconym i niewidomym dzieciom. Była pedagogiem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą. Jako misjonarka i pedagog pracowała w Indiach, gdzie założyła ośrodek dla niewidomych dzieci. Pomagała też sierotom i niewidomym w Republice Południowej Afryki. W Rwandzie dzięki jej staraniom powstał Ośrodek Edukacyjny dla Niewidomych w Kibeho.

Nagrodę w kategorii organizacja pozarządowa otrzymała czeska organizacja humanitarna People in Need.

"Sergio Vieira de Mello poświęcił swoje życie obronie praw człowieka w miejscach, w których były one najbardziej łamane. People in Need naśladuje jego postawę od 20 lat" - powiedziała w czwartek dyrektor Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Krystyna Żurek.

"W tym roku świętujemy 20-lecie istnienia. Mam nadzieję, że nasze działania na rzecz ochrony praw człowieka będą coraz bardziej skuteczne" - mówił przedstawiciel nagrodzonej organizacji Marek Stys.

Nagrodę Honorową odebrał Amerykanin Arnold Wellman, który wspiera rozwój społeczności lokalnych. Zaangażował się m.in. w budowę szkół w miejscowościach województwa podkarpackiego i na Ukrainie.

Statuetki wręczono w Willi Decjusza, w ramach międzynarodowej konferencji "Tolerancja: modele, metamorfozy, implikacje".

Polska Nagroda im. Sergio Vieira de Mello powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza i przyznawana jest corocznie od 2004 r. za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur w dwóch kategoriach: osoba i organizacja pozarządowa. Kandydatami do nagrody mogą być osoby i organizacje z Polski i zagranicy.

Patron nagrody Sergio Vieira de Mello był Wysokim Komisarzem ds. Praw Człowieka; urlopowany w maju 2003 r. pojechał do Iraku jako specjalny wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ. Zginął 19 sierpnia 2003 r. w zamachu bombowym.

Kapitułę nagrody tworzą m.in. przedstawiciele Prezydenta RP, ambasadora Brazylii, ambasadora Szwecji, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, prezesa IPN, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Willa Decjusza.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg