Ennio Morricone - włoski twórca muzyki filmowej, laureat Honorowego Oscara i Stefan Stuligrosz - dyrygent, założyciel chóru Poznańskie Słowiki - otrzymają od prezydenta Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasiego medal Per Artem ad Deum (Przez Sztukę do Boga).
Uroczystość odbędzie się 29 września w ramach Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo. Podczas koncertu z udziałem obu laureatów zabrzmią ich utwory. Wykona je orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej i chór chłopięco-męski Poznańskie Słowiki - zapowiedział w poniedziałek prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.
Kapituła konkursu towarzyszącego SacroExpo nagradza od ośmiu lat twórców, którzy w sposób trwały i znaczący przyczynili się do rozwoju sztuki i kultury europejskiej, promując więzi z Kościołem oraz pogłębiając dialog między różnymi kulturami współczesnego świata. Ennio Morricone uhonorowano medalem "za geniusz tworzenia kameralności nacechowanej liryzmem i prostotą przez wydobywanie dźwięków, które kocha cały świat", natomiast Stefana Stuligrosza "za optymizm i konsekwencję na drodze do wolności dusz" - poinformował Mochoń.
Według niego, w tym roku po raz pierwszy konkurs został rozszerzony na arenę europejską. Spośród zgłoszonych przez różne środowiska 16 artystów - m.in. z Czech, Łotwy, Włoch, Chorwacji i Polski - nominowano do medalu pięciu: Ennio Morricone, Stefana Stuligrosza, Otakáro Marię Schmidta (czeski reżyser-dokumentalista) oraz polskich malarzy - Stanisława Rodzińskiego i Leszka Sobeckiego.
Poczet dotychczasowych laureatów watykańskiego medalu tworzą: architekt Stanisław Niemczyk, reżyser Krzysztof Zanussi, kompozytor Wojciech Kilar, twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik, rzeźbiarz Stanisław Słonina, rzeźbiarz i projektant Dobrosław Bagiński oraz krakowska pracownia witraży Furdyna.
W dorobku 84-letniego Ennio Morricone jest ponad sto utworów - m.in. koncerty, "Kantata dla Europy" czy kompozycja "Głosy z ciszy" napisana po zamachu na World Trade Center. Na całym świecie znany jest przede wszystkim z genialnych ścieżek dźwiękowych do filmów. Zilustrował muzycznie m.in. "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" Sergio Leone, "Kino Paradiso" Giuseppe Tornatore, "Nietykalnych" Briana De Palmy i "Misję" Rolanda Joffe. Napisał też muzykę do dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II w reżyserii Giacomo Battiato.
92-letni Stefan Stuligrosz założył po wojnie 80-osobowy chór chłopięco-męski, przyłączony później do Państwowej Filharmonii w Poznaniu. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, skomponował blisko 600 utworów, opracował dziesiątki kolęd i pieśni. Poznańskie Słowiki występowały m.in. dla wielu głów państw, wielokrotnie w Polsce i Watykanie śpiewały dla papieża Jana Pawła II.
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo w Kielcach to największa tego typu impreza w Europie - gromadzi co roku ponad 250 wystawców z kilkunastu krajów.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.