Morricone i Stuligrosz laureatami watykańskiego medalu

Ennio Morricone - włoski twórca muzyki filmowej, laureat Honorowego Oscara i Stefan Stuligrosz - dyrygent, założyciel chóru Poznańskie Słowiki - otrzymają od prezydenta Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasiego medal Per Artem ad Deum (Przez Sztukę do Boga).

Uroczystość odbędzie się 29 września w ramach Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo. Podczas koncertu z udziałem obu laureatów zabrzmią ich utwory. Wykona je orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej i chór chłopięco-męski Poznańskie Słowiki - zapowiedział w poniedziałek prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.

Kapituła konkursu towarzyszącego SacroExpo nagradza od ośmiu lat twórców, którzy w sposób trwały i znaczący przyczynili się do rozwoju sztuki i kultury europejskiej, promując więzi z Kościołem oraz pogłębiając dialog między różnymi kulturami współczesnego świata. Ennio Morricone uhonorowano medalem "za geniusz tworzenia kameralności nacechowanej liryzmem i prostotą przez wydobywanie dźwięków, które kocha cały świat", natomiast Stefana Stuligrosza "za optymizm i konsekwencję na drodze do wolności dusz" - poinformował Mochoń.

Według niego, w tym roku po raz pierwszy konkurs został rozszerzony na arenę europejską. Spośród zgłoszonych przez różne środowiska 16 artystów - m.in. z Czech, Łotwy, Włoch, Chorwacji i Polski - nominowano do medalu pięciu: Ennio Morricone, Stefana Stuligrosza, Otakáro Marię Schmidta (czeski reżyser-dokumentalista) oraz polskich malarzy - Stanisława Rodzińskiego i Leszka Sobeckiego.

Poczet dotychczasowych laureatów watykańskiego medalu tworzą: architekt Stanisław Niemczyk, reżyser Krzysztof Zanussi, kompozytor Wojciech Kilar, twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik, rzeźbiarz Stanisław Słonina, rzeźbiarz i projektant Dobrosław Bagiński oraz krakowska pracownia witraży Furdyna.

W dorobku 84-letniego Ennio Morricone jest ponad sto utworów - m.in. koncerty, "Kantata dla Europy" czy kompozycja "Głosy z ciszy" napisana po zamachu na World Trade Center. Na całym świecie znany jest przede wszystkim z genialnych ścieżek dźwiękowych do filmów. Zilustrował muzycznie m.in. "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" Sergio Leone, "Kino Paradiso" Giuseppe Tornatore, "Nietykalnych" Briana De Palmy i "Misję" Rolanda Joffe. Napisał też muzykę do dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II w reżyserii Giacomo Battiato.

92-letni Stefan Stuligrosz założył po wojnie 80-osobowy chór chłopięco-męski, przyłączony później do Państwowej Filharmonii w Poznaniu. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, skomponował blisko 600 utworów, opracował dziesiątki kolęd i pieśni. Poznańskie Słowiki występowały m.in. dla wielu głów państw, wielokrotnie w Polsce i Watykanie śpiewały dla papieża Jana Pawła II.

Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo w Kielcach to największa tego typu impreza w Europie - gromadzi co roku ponad 250 wystawców z kilkunastu krajów.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama