Katedra w nikaraguańskim mieście León, uchodząca za perłę architektury iberoamerykańskiej, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Była wznoszona od 1747 do 1825 roku i jest jedną z najważniejszych budowli okresu przejściowego między barokiem i neoklasycyzmem. Stosowny certyfikat został przekazany przez rząd tego kraju ordynariuszowi miejscowej diecezji.
Bp César Bosco Vivas Robelo powiedział, że dokument podkreśla znaczenie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. „Katedra w León, na długo przed otrzymaniem tego tytułu, była monumentem podziwianym przez cały świat. Wraz z otrzymaniem dokumentu została uznana za taki oficjalnie, z całą pewnością z tego powodu, by pokolenia, które przyjdą po nas, miały świadomość skarbu, jaki otrzymają w spuściźnie” – podkreślił hierarcha.
Katedra została wzniesiona w León, gdy miasto to było pierwszą stolicą Nikaragui. Została zaprojektowana przez gwatemalskiego architekta Diego José de Porres Esquivela. Już w 1983 roku została wpisana na listę dziedzictwa narodowego. Nawiedził ją Jan Paweł II, a także wiele głów państw i znanych osobistości z całego świata.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.