„W tym roku pragnę jeszcze goręcej wyrazić szczere uznanie wszystkim, którzy wchodzą w skład korpusu żandarmerii. Raz jeszcze serdecznie dziękuję każdemu z nich za wierność, zapał i ducha poświęcenia, z jakimi pełnią ofiarną służbę Następcy Piotra”.
Słowa te czytamy w papieskim przesłaniu na święto watykańskiej żandarmerii. Obchodziła je ona wczoraj wieczorem w Watykanie z okazji minionego niedawno, 29 września, liturgicznego święta swego patrona, Archanioła Michała.
Benedykt XVI zwraca uwagę, że żandarmi zapewniają ochronę porządku publicznego i bezpieczeństwo wszystkim, którzy mieszkają w Watykanie czy też codziennie tam przybywają. Zachęcił ich, by spokojnie i ufnie podążali dalej drogą swej długiej, zasłużonej tradycji. Jest ona „naznaczona przykładną rzetelnością tak licznych waszych kolegów, którzy dali świadectwo wierności najwznioślejszym ideałom, zgodnie z duchem ewangelicznym” – pisze Ojciec Święty. Udziela błogosławieństwa żandarmom i ich rodzinom, a także przedstawicielom władz kościelnych, cywilnych i wojskowych oraz wszystkim innym obecnym na wczorajszej uroczystości.
We wczorajszym święcie watykańskiej żandarmerii obok jej czterech plutonów i orkiestry wzięło też udział szereg osobistości reprezentujących zarówno Stolicę Apostolską, także kardynałowie, jak też państwo włoskie, w tym kilku ministrów. 150-osobowy korpus żandarmerii często współpracuje z siłami porządkowymi czy wymiarem sprawiedliwości otaczającego Watykan państwa włoskiego. Tegoroczne obchody, jak kilkakrotnie podczas nich podkreślono, odbyły się w tonie bardziej wstrzemięźliwym, niż w poprzednich latach. Zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej obniżono koszty, przekazując zaoszczędzone fundusze na cele charytatywne.
Komentatorzy zwracają uwagę na zbiegnięcie się wczorajszej uroczystości z dobiegającym końca procesem papieskiego kamerdynera. Przypominają, że on sam i jego adwokat wysunęli szereg oskarżeń pod adresem watykańskiej żandarmerii. Obecna wczoraj na jej święcie włoska minister sprawiedliwości Paola Severino w rozmowie z dziennikarzami wyraziła się jednak z uznaniem o profesjonalnym prowadzeniu dochodzeń i procesu, jak też o jego przejrzystości.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.