O duchowej odnowie Kościoła w perspektywie Roku Wiary i nowej ewangelizacji mówił kard. Angelo Bagnasco na rozpoczęcie trwających od 24 do 27 września posiedzenia rady stałej Włoskiej Konferencji Biskupów.
Przewodniczący episkopatu Włoch wskazał też na znaczenie, jakie ma Kościół dla moralnej odnowy życia społeczno-politycznego tego kraju, dotkniętego korupcją i skandalami.
Arcybiskup Genui nawiązał do wskazań i osobistego przykładu Benedykta XVI. Znajduje on oparcie w Ewangelii wobec przypadków „zdrady nie do pomyślenia czy nieżyczliwych interpretacji”, jak wyraził się kard. Bagnasco, czyniąc wyraźną aluzję do przykrości, które spotkały Papieża w ostatnich miesiącach. Przypomniał jego stałe wezwania do nowej ewangelizacji i do pogłębiania wiary. Zwrócił przy tym uwagę, że Kościół nie jest bynajmniej „ledwo żywy”, rozdzierany podziałami i przytłaczany anty-świadectwem, jak się go nieraz chce przedstawić. Zachowuje on jedność i, wprawdzie z wysiłkiem, stawia czoła aktualnym problemom. Jako jedyny broni dziś autentycznych praw człowieka. Mówiąc o znaczeniu odnowy wiary dla zaangażowania społecznego katolików świeckich przewodniczący episkopatu Włoch nawiązał też do korupcji politycznej w tym kraju. Przypomniał, że skandale dotknęły ostatnio także władze administracyjne regionów. Wezwał do podjęcia rzeczywistej odnowy moralnej na tym polu.
Te właśnie uwagi o skandalach i nadmiernych wydatkach władz regionalnych odbiły się najszerszym echem we włoskich mediach. Choć kard. Bagnasco nie wymienił żadnych nazwisk ani miejsc, jego słowa odczytano w kontekście dymisji przewodniczącej regionu Lacjum. Stojąca na czele stołecznego regionu Renata Polverini złożyła ją właśnie wczoraj, w dniu rozpoczęcia obrad biskupów, w związku z nadużyciami finansowymi radnych z jej ugrupowania politycznego.
Nie jest to bynajmniej pierwszy skandal, do jakiego doszło we włoskich administracjach regionalnych. Zatem wskazania przewodniczącego episkopatu mają wymiar o wiele szerszy. Należy je wiązać z programem duchowej odnowy, która musi prowadzić również do przemiany społeczeństwa. Ten duchowy aspekt podkreślili w oświadczeniach wydanych po wczorajszym przemówieniu kard. Bagnasco przewodniczący Włoskiej Akcji Katolickiej Franco Miano i Odnowy w Duchu Świętym Salvatore Martinez.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.