Papieskie życzenia dla Albańczyków

Papież pragnie, by w Albanii szeroko rozlegało się Chrystusowe orędzie. O modlitwie w tej intencji zapewnia z okazji 950-lecia diecezji Sapë. Leży ona w północnej części kraju, na pograniczu z Czarnogórą.

Obchody rocznicy jej założenia odbędą się 29 września, w święto Archanioła Michała, który jest patronem diecezji. Przewodniczyć im będzie jako papieski wysłannik kard. Santos Abril y Castelló, archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.

W liście nominacyjnym do tego hiszpańskiego purpurata Benedykt XVI życzy albańskim katolikom, by coraz bardziej wzrastali w wierze, głoszonej tam od wieków. Przykładem może być im także ich rodaczka z niedawnych czasów, bł. Matka Teresa z Kalkuty. Ojciec Święty zachęca ich do odnowy życia chrześcijańskiego przez pojednanie z Bogiem i pomiędzy sobą. Nawiązuje też do przypadającego 28 listopada stulecia ogłoszenia niepodległości Albanii. Życzy jej rozwoju pod względem religijnym i ludzkim. Dodajmy, że te papieskie życzenia nabierają szczególnej wymowy w przypadku kraju, który w ostatnim półwieczu doznał łamania praw człowieka przez komunistyczny reżim, w tym bezprecedensowego zakazu wyznawania jakiejkolwiek religii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama