We Lwowie świętują

We lwowskiej bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyły się w sobotę główne uroczystości, poświęcone obchodzonemu w tym roku 600-leciu przeniesienia stolicy archidiecezji i metropolii łacińskiej z Halicza do Lwowa.

Obchody, którym przewodniczył legat papieski kardynał Jozef Tomko, poprzedziła wielotysięczna procesja wiernych, która przeszła ulicami Lwowa, a wieczorem w Operze Lwowskiej odbyła się ukraińska premiera filmu "Jan Paweł II. Szukałem Was...".

"Uroczyście świętujemy dziś sześćsetny rok przeniesienia stolicy Kościoła Metropolitalnego do Lwowa (...). Obchodzimy ten Jubileusz, by pragnienie dobra w sercach wiernych skłaniało ich do życia wypełnionego wartościami chrześcijańskimi, a to z kolei, poprzez naukę i przykazania Zbawiciela, będzie wzmacniało uniwersalną jedność Kościoła" - napisał w odczytanym we Lwowie posłaniu papież Benedykt XVI, cytowany w języku ukraińskim na stronie internetowej Archidiecezji Lwowskiej.

List okolicznościowy wystosował także prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. "Historia Ukrainy jest ściśle związana z działalnością Kościoła rzymskokatolickiego, którego osiągnięcia teologiczne i kulturalne znacząco wzbogaciły nasze dziedzictwo" - napisał.

"Dzisiejsze uroczystości dały świadectwo żywotności i potęgi Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. Jesteśmy świadkami odbudowywania pamięci historycznej i tradycji, łączącej dzisiejszą Ukrainę ze światem zachodnim" - podkreślił w rozmowie z PAP Włodzimierz Osadczy, przewodniczący komitetu organizacyjnego Międzynarodowego Kongresu Historycznego, towarzyszącego obchodom 600-lecia archidiecezji lwowskiej.

Zwieńczeniem sobotnich uroczystości był wieczór papieski w Operze Lwowskiej.

Jego głównym punktem była prezentacja pokazywanego po raz pierwszy na Ukrainie filmu Jarosława Szmidta "Jan Paweł II. Szukałem Was...". "Jest to film o niezwykłym człowieku, który prezentujemy we Lwowie, miejscu niezwykłym ze względu na przenikanie się różnych kultur i religii. Jan Paweł II ze swoim przesłaniem, mówiącym o zbliżaniu się ludzi, o łączeniu, a nie dzieleniu, doskonale do tego miasta pasuje" - powiedział PAP jeden z producentów tego dokumentu, Stanisław Szymański.

Utworzona w 1367 r. katolicka metropolia w Haliczu, który znajduje się obecnie w obwodzie iwano-frankowskim na zachodniej Ukrainie, była drugą po gnieźnieńskiej prowincją Kościoła katolickiego w Polsce. W 1412 r. stolicę metropolii przeniesiono do Lwowa. Archidiecezją we Lwowie kieruje dziś arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, były wieloletni sekretarz papieża Jana Pawła II.

Większość wierzących na Ukrainie stanowią prawosławni, których liczbę szacuje się na ok. 30 mln. 25-32 procent z nich należy do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego, a 7-10 proc. do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej podlegającego Moskwie Patriarchatu Moskiewskiego. Grekokatolików jest na Ukrainie 4,5-5 mln, a liczbę rzymskich katolików ocenia się na 1,5-2 mln.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama